Zámek Pillnitz s rozkvetlou zahradou

Zámek Pillnitz s rozkvetlou zahradou | foto: Jan VeselýMF DNES

Saský zámek Pillnitz se chlubí krásnou zahradou i skleníkem s kamélií

  • 0
Asi nepřekvapí, že když zadáte do vyhledávače Google 'schloss Pillnitz', jedny z prvních nalezených stránek budou v japonštině. Saský zámek Pillnitz je oblíbeným návštěvním místem desetitisíců turistů ročně a právě asijské návštěvníky sem cestovní kanceláře dovážejí z nedalekých Drážďan.

Počet turistů neumenšuje ani to, že Drážďany byly v roce 2009 kvůli stavbě kontroverzního mostu přes údolí Labe vyškrtnuty z UNESCO. Ve skupinkách procházejí zahradou a obědvají v místní luxusní restauraci.

Na zámek můžete vyrazit s kolem

Na Pillnitz se snadno dostanete po dálnicích D8 a A17, pokud z dálnice sjedete v Heidenau, musíte přejet most přes Labe. Pokud však chcete zažít nevšední výlet, vezměte si s sebou kolo, vůz odstavte v Pratzschwitz a přes Sobrigen k zámku jeďte na bicyklu. Desetikilometrová trasa je vhodná pro rodiče s dětmi, má téměř nulové převýšení. Pojedete v podstatě pořád mezi vilkami a zahradami. Ale platí, že do areálu na kole nesmíte.

Zámek Pillnitz je výjimečný soubor architektury jak obytné, tak zahradní. Místní průvodci dokonce návštěvníkům tvrdí, že jde o německou obdobu francouzského Versailles. Komplex měl stejný účel - byl postaven jako místo radovánek a ukázka bohatství. August Silný (1670 - 1730) určil pro své letní sídlo místo těsně nad řekou Labe zhruba 12 kilometrů jihovýchodně od sídelních Drážďan.

Vlastně to ale bylo složitější. Architekt Mathias Daniel Pöppelman stavěl zpočátku pro kurfiřtovu milenku, hraběnku Cosel. Ovšem ta upadla v nemilost, skončila v hradním vězení na Stolpenu a základ dnešního Pillnitzu postavený během tří let (1720 -1723) se stal letním sídlem saských králů.

Postupně v areálu přibývaly budovy. Současná podoba pochází z roku 1826, kdy byl dostavěn klasicistní Nový palác. Stavba byla záměrně postavena tak, že schody z hlavního paláce vchodu vedou přímo do Labe, panstvo pár metrů od bran nasedalo do loděk a po řece se projíždělo. Navíc, pohled od Labe je nejúchvatnější.

Kolem kamélie je umístěn po většinu roku vysoký altán, návštěvníci chodí po ochozech.

Největším divem zahrady je vzrostlá kamélie

Na straně druhé je tato poloha nevýhodou, správci a návštěvníci to poznali při povodních v roce 2002, kdy bylo sídlo dost poničeno. Ostatně, uvidíte tu cedulky kam, kdy a jak voda sahala.

Kamélie

kamélie

Strom z roku 1767 právě kvete. V dávné minulosti byl teplomilný keř chráněn jednoduše - býval přikrýván rohožemi a dřevem, první přístřešek byl postaven koncem 19. století, ale už v roce 1905 vyhořel. K záchraně rostliny tehdy přispěl i panující mráz a okolo ležící sníh, který nedovolil, aby se oheň příliš rozšířil.

Současný skleník pochází z roku 1992, je 13,2 metru vysoký, má 54 tun a chrání kamélii od října do května. I přes zimu udržuje stálou teplotu, která nesmí klesnou pod šest stupňů Celsia. Kamélií ale mají v zahradě spousty, i kdyby ta nejslavnější odkvetla, uvidíte až do léta v zahradě květy na dalších.

V části zámku sídlí uměleckoprůmyslové muzeum a v čínském pavilonu lze sledovat a vychutnávat čínský čajový obřad, při němž se nabízejí i vzácné druhy tohoto nápoje.

Na Pillnitz se ovšem jezdí hlavně kvůli zahradě. V Sasku je hned několik takzvaných libosadů, tedy speciálně upravených barokních zahrad, ta u Pillnitzu je však podle mnohých nejkrásnější. Zajímavostí jsou například živé ploty ze zastřihávaných buků obecných.

V zahradě vybudované v letech 1778 - 1780 je ale největším divem kamélie. Těžko říci, zda je to ještě keř, nebo už strom, vždyť má výšku k deseti metrům a pochází už z roku 1767. Právě v těchto dnech je ideální jet se na kamélii podívat. Během měsíce totiž začne odkvétat.

Do zahrad je vstupné zdarma

"Podle legendy několik sazenic přivezl švédský botanik Carl Peter Thunberg (1743 - 1828, pozn. red.) ze své cesty po Japonsku. Jednu zanechal v Královské botanické zahradě Kew v Londýně. Další byly poskytnuty do zahrad Herrhausen poblíž Hannoveru a na vídeňský Schönbrunn. A dostalo se pak i na Drážďany. A ta naše přežívá poslední," vyprávěla mi loni touto dobou paní Gerta prodávající upomínkové předměty v krámku při vstupu.

Nad unikátní rostlinou je ochoz, takže ji lze sledovat i z výšky. Jde vlastně o jakýsi skleník, který ji chrání v zimě a v létě je otevřen. Váží 54 tun a jeho umístění a posun jsou řízeny počítačem.

Do zahrad s japonskými altány a exotickými keři i dřevinami se vstupné neplatí. Drobné necháte jen ve skleníku s kamélií. Uděláte-li si na Pillnitz výlet, určitě s sebou vězměte své děti. Mezi krásnými vzrostlými stromy se příjemně prochází, hraje na schovávanou a bavit se můžete i určováním jmen rostlin.

Do parku nesmí kola, není tu žádná cyklostezka, ale určitě vám nikdo nebude mít za zlé, pokud dítě pojede na tříkolce či odrážedle a nebude nikoho ohrožovat. Dospělí by měli bicykl zanechat u vchodu do areálu.

Zámek Pillnitz

Zámek Pillnitz