Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Sanitky budou jezdit bez lékařů. Je jich málo a skončí jim přesčasy

  • 12
Záchranná služba v Ústeckém kraji od ledna omezí výjezdy sanitek s lékařem. K pacientům budou častěji vyrážet vozy, v nichž sedí pouze zdravotníci. Lékařů u záchranky je málo a nový zákoník práce jim teď sníží limity na přesčasy.

"Lékařů u záchranné služby sice neubude, ale podle nového zákoníku práce budou mít výrazně omezené přesčasy," řekl po schůzce s ředitelem záchranné služby Iljou Deylem hejtman Oldřich Bubeníček. Podobná situace podle něj nastane i v dalších krajích.

Od 1. ledna 2014 totiž budou smět zdravotníci stejně jako ostatní zaměstnanci odpracovat přesčasy jen v průměru osm hodin přesčasů týdně, tedy nejvýše 416 hodin za rok.

"V některých případech je tento limit nyní více než dvojnásobně překročen. Nejvíce přesčasové práce vykazují výjezdové základny v Kadani, Podbořanech a Žatci," přiblížil Bubeníček.

Lékařům dosud zákoník práce povoloval odpracovat dvojnásobek povolených přesčasových hodin na základě paragrafu "Další dohodnutá práce přesčas ve zdravotnictví". V nepřetržitém provozu lékařům umožňoval sjednat dalších 416 hodin přesčasů za rok. Od Nového roku ale ustanovení přestane platit.

Problém je to právě u záchranky, ke které se lékaři nehrnou, protože služby jsou náročné, posádky se často setkávají s agresivními pacienty a platy zdaleka neodpovídají riziku a nasazení.

Starostové protestují

Záchranka tak už nedokáže zajistit stejné množství výjezdů tříčlenných posádek rychlé lékařské pomoci ve složení řidič, záchranář a lékař.

"Více vozů tak bude jezdit jen se záchranářem," konstatoval hejtman.

To se nelíbí mnoha starostům, kteří mají obavy ze snížení kvality péče o pacienty. První nesouhlasné reakce už kraj dostal od Svazku obcí mikroregionu Podbořansko. Tamní starostové důrazně odmítají, aby v sanitce jezdil pouze záchranář.

"V některých případech je každá minuta drahá, a když lékař nebude na místě co nejdříve, je otázka, zda ho záchranář adekvátně nahradí. Nebo je tu možnost, že to riskne, ale pak může také čelit trestnímu oznámení, že někomu poškodil zdraví," přibližuje obavy zástupců jedenácti obcí na Podbořansku starosta Kryr Miroslav Brda.

Jedním z plánů, jak nedostatek lékařů u záchranky řešit, je, že například na Mostecku bude od 1. ledna lékař pouze v jedné posádce na celý okres. K pacientům bude operativně vyrážet na žádost záchranáře. Pacienta na místě ošetří, po ošetření ho ale už nedoprovodí do nemocnice. Tam pacienta odveze sanitka se záchranářem a lékař bude pokračovat k dalšímu případu.

Nabrat nové lékaře se záchrance nedaří

"To je dost nelogické opatření, které někdo musí vysvětlit a zdůvodnit. Nesouhlasíme, aby jezdila záchranka a za ní v dalším autě doktor. Chápeme, že lékaři nejsou, ale mělo se to řešit jinak a dávno," poznamenal starosta Brda.

Lidé z lékařské branže i kraj se bojí, že v prvním čtvrtletí bude možné očekávat problémy se zajištěním rychlé lékařské pomoci na základnách v Lovosicích a Podbořanech, později také v Kadani a nejspíš i v České Kamenici.

"Právě tam lékaři chybí nejvíce," podotkla mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.

Řešením by bylo nabrat víc lékařů, to se ovšem nedaří. "Krajská záchranka hledá lékaře do hlavního pracovního poměru i na dohodu o pracovní činnosti permanentně, přesto není zcela úspěšná," konstatoval hejtman Bubeníček.

Průměrný věk lékařů u záchranky v Ústeckém kraji je přitom 53 let. Rovná třetina je v důchodovém věku a brzy skončí.