Karel Kovář obhlíží zabezpečení svahu nad svou roubenkou. Stále má strach, že...

Karel Kovář obhlíží zabezpečení svahu nad svou roubenkou. Stále má strach, že se kameny znovu uvolní. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Sanace skály v Děčíně se protáhne, evakuovaní domů chodí jen krmit psa

  • 1
Sanace nejnebezpečnější části skály v děčínské části Horní Žleb, odkud se na konci června utrhl dvacetitunový balvan, bude delší a dražší, než město předpokládalo. Podle původních plánů už mělo zabezpečení svahu skončit, evakuovaní lidé však stále zůstávají v hotelu.

"Při kontrole svahu i celé dvousetmetrové trasy pádu kamene se ukázalo, že práce budou náročnější. Sanace dříve než v pátek neskončí a také bude dražší než předpokládaných 120 tisíc korun," řekla mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá.

Odborná firma nyní zajišťuje ocelovými sítěmi a lany nejen nebezpečný převis, odkud kámen vypadl, ale i partie pod ním a také trasu, kudy dvacetitunový kolos padal.

"Jeho pádem bylo ze svých poloh vysunuto dalších devět bloků," uvedl Václav Šavr, který na sanaci dohlíží (o pádu balvanu zde).

Dokud nebude sanace hotová, platí evakuace pro tři muže z roubenky, kterou uvolněný balvan jen těsně minul. Domů nyní chodí jen krmit psa.

"S námi nemůže a dát ho do útulku, to bychom mu neudělali. Vždyť odtud jsme si ho brali," říká jeden z evakuovaných Karel Kovář.

Spolu s ostatními už přemýšlí, kde začnou, až se vrátí. Balvan jim smetl tři opěrné zdi a septik. Pomoc už nabízejí sousedé.

Město i evakuovaní čekají, co zaplatí správce lesů

"Jsou milí, ale každý má své práce dost. Pozemek státu spravují Lesy ČR, ty by měly pomoci," říká Kovář.

Vytahat balvany ze septiku bude podle Kováře trvat týdny. "Jak tam polezu, ve skafandru s majzlíkem v ruce?" děsí se už předem.

Město mužům platí náhradní ubytování, sanaci skal, škody u domu už ale ne.

"Bohužel, můžeme jen majitelům domu poradit, aby se obrátili na Lesy ČR, které jsou správci pozemku a měly by se o to postarat. Pokud tomu tak nebude, nezbude jim než se obrátit na právníka," sdělila mluvčí Lakomá.

Na právníky a soudní tahanice však muži nemají peníze. Pojištěnou nemají ani 150 let starou roubenku.

Kdybych měl peníze, koupím dům jinde, říká muž

"Kdybych peníze měl, tak si koupím dům někde jinde, tady už asi vždy budeme mít strach. Ani statik tady nebyl. A to jsou teď přívalové deště. Může se stát, že i s domem skončíme dole pod svahem na hřišti," obává se Kovář.

Podle magistrátu by měly statika majitelům domu zajistit Lesy ČR. Město také chce, aby se firma podílela na sanaci svahu. "Děláme ji my, protože chceme ochránit zdejší obyvatele," řekla Lakomá.

Svah totiž ohrožuje až deset dalších okolních domů. Protože už loni posudek odhalil, že je svah v havarijním stavu, město požádalo stát o dotaci na jeho zabezpečení. Před několika týdny schválilo zajišťovací práce za 6,5 milionu ministerstvo životního prostředí.

Lesy ČR zatím pouze oznámily, že v případě potřeby poskytnou součinnost při sanaci. Nyní čekají na schůzku s městem.

"Lesy České republiky se v rámci své činnosti řídí jednotlivými ustanoveními platných právních předpisů ČR, podle kterých jsou pak dále voleny konkrétní postupy při řešení jednotlivých situací a úkolů. Schůzka mezi zástupci Lesů ČR a města Děčín ještě prozatím neproběhla, a proto není možné jakkoli predikovat její případné závěry," uvedl k tomu mluvčí firmy Zbyněk Boublík.