Lidé se rozhodli bojovat proti rušení nemocničních oddělení v Podřipské nemocnici s poliklinikou v Roudnici nad Labem peticí. (Ilustrační snímek)

Lidé se rozhodli bojovat proti rušení nemocničních oddělení v Podřipské nemocnici s poliklinikou v Roudnici nad Labem peticí. (Ilustrační snímek) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Nerušte nemocniční oddělení, žádají lidé z Roudnicka. Sepsali petici

  • 3
Osm tisíc podpisů shromáždil tvůrce petice, která chce zabránit zrušení porodnice a dětského oddělení v roudnické nemocnici. Stejně jako špitálu v Žatci jí totiž hrozí, že s ní nebudou chtít pojišťovny prodloužit smlouvu. Dokument s podpisy nyní poputuje k ministru zdravotnictví.

"Chceme oslovit i poslance, lobbovat," líčí Václav Kejř plán, jak lidé z Podřipska chtějí zachránit všechny současné obory nemocnice. Právě on s peticí přišel.

Archy zatím podepsalo asi 8 tisíc lidí, do konce června očekává 10 až 12 tisíc podpisů. V Žatci v květnu podpořilo zachování nemocnice 17 tisíc lidí.

Petice vznikla i kvůli nemocnici v Žatci

Na přelomu dubna a května lidé podepisovali petici i na podporu žatecké nemocnice. I jí hrozí, že zdravotní pojišťovny v příštím roce nepodepíšou nové smlouvy pro porodnici a dětské oddělení.

Spádová oblast stejně jako podpora je v Žatci ještě větší než v Roudnici, petiční archy podepsalo na 20 tisíc lidí, platných podpisů bylo přes 17 tisíc. Rozhodnutí o omezení nebo zachování péče v menších nemocnicích mají pojišťovny vydat do konce června.

Přestože konec smluv se týká jen dvou oddělení soukromé Podřipské nemocnice s poliklinikou, ohrožené je celé zařízení.

"Znamenalo by to zánik celého špitálu. A když si mladý doktor rozmýšlí, jestli sem jít, tak si řekne: tam to jde do kopru, radši ne," upozornil Kejř.

Pacienti by museli dvacet kilometrů do Litoměřic

V první fázi by zrušení dětského oddělení a porodnice zkomplikovalo život hlavně dětem a rodičům. Nejbližší nemocnice je v Litoměřicích, což už je ale dalších dvacet kilometrů autem či sanitkou.

"Navíc je jasné, že léčí nejen lékař, ale i to, že může přijít rodina. A u dětí to platí ještě víc než u dospělých," zdůraznil Kejř.

Sám má z nedávné doby dvě zkušenosti s návštěvami nemocnic. "Chodili jsme tu za devadesátiletou maminkou, která už neudrží pozornost. Přijdu já, pak sestra, později manželka, má si s kým povídat. Do Litoměřic bychom jeli všichni najednou, a tedy méně často. Byl jsem tam za kamarádem. A protože mohu až po práci, než jsem našel jeho pokoj, bylo skoro pět hodin a musel jsem hned zase odejít," vypráví Kejř.

"Zrušením dvou oddělení nemocnice neušetří"

Podobných komplikací se obávají i další lidé. Podřipskou nemocnici jich přitom ročně navštíví 70 tisíc. A nelíbí se jim, že o péči mají přijít kvůli úřednímu rozhodnutí.

"Nemocnice vznikla již v 15. století nikoli proto, že někdo s pravomocí rozhodnout stanovil, že se tak má stát, ale proto, že občané města nemocnici potřebovali. A to se od té doby nezměnilo," píše se v petici.

Důvody přitom podle lidí vůbec nejsou ekonomické, zrušením obou oddělení pojišťovny neušetří. "Ve větších zařízeních je péče dražší, navíc by se přidaly náklady na dopravu pacientů," tvrdí Kejř.

Stejný názor má i ředitel nemocnice Vít Hroch. "Velmi si vážíme podpory, jíž se nám od obyvatel dostává, a věříme, že kompetentní osoby přihlédnou k argumentům v petici a neučiní rozhodnutí, jež by zásadně poškodilo obyvatele Roudnicka, a navíc by ani nemělo ekonomickou logiku," řekl.