Lůžek na odděleních nemocnic v Ústeckém kraji zřejmě výrazně ubude. (Ilustrační snímek)

Lůžek na odděleních nemocnic v Ústeckém kraji zřejmě výrazně ubude. (Ilustrační snímek) | foto: Archiv MF DNES

Lůžka v nemocnicích ubudou. Po operaci by se mohlo chodit dřív domů

  • 1
V současnosti probíhají tvrdá jednání o zániku či zmenšení oddělení v jednotlivých severočeských nemocnicích. O podobě nové péče zatím není ve většině špitálů jasno. Existuje ale předběžný scénář toho, jak by redukce lůžek mohla vypadat. O něco více zatím vědí jen v Duchcově a Rumburku.

V kadaňské nemocnici pacienti nedostanou nový kloub, protože zdejší ortopedie už nebude mít povolení provádět totální endoprotézy, v Duchcově skončí akutní chirurgie, v Chomutově plicní oddělení, v Teplicích ubudou počty lůžek na ortopedii a interně. Nemocnice v Roudnici a Žatci přijdou o gynekologii a porodnici, anebo se tato oddělení výrazně zmenší.

Co už je jasné

* Chirurgie Městské nemocnice Duchcov přestane dělat složitější operace, akutní lůžka se ruší. 

* V Rumburku se podařilo odvrátit zavření gynekologie a porodnice. A to přesto, že nesplňuje ministerský limit 700 porodů za rok, nemocnice dostala výjimku. 

* V Krajské zdravotní, která sdružuje 5 největších nemocnic, se naostro začne vyjednávat 25. 7. Podle předběžných dohod by plicní oddělení z Chomutova mělo být převedeno do Mostu, zredukovat by se měl počet lůžek na teplické ortopedii a urologii. V Mostě, Děčíně a Teplicích byla již loni zrušena oční, v Chomutově jedno oddělení onkologie, v Mostě skončilo kožní.

Tak vypadá sice předběžný, ale velmi reálný scénář redukce počtu lůžek a oddělení v nemocnicích na severu Čech v režii zdravotních pojišťoven. Vyjednávání právě probíhají. 

Nemocnice čekají převratné změny, pacienti se musí připravit na to, že na operaci budou muset jezdit do větších měst. Špitál se všemi odděleními v každém okresním městě je minulostí. 

Jen drobnější operace

V současnosti má ze 154 českých nemocnic smlouvu se zdravotními pojišťovnami na dalších 5 let jen 52 špitálů. Všechny ostatní budou muset o další existenci bojovat.

"Říkat nyní, že například v Žatci nebude porodnice, je velmi předčasné. Naše představy jsme vedením nemocnic sdělili a nyní jednáme, hledáme kompromisy. Zdaleka se v tuto chvíli nedá říci, že bychom se nedohodli a že někde je jednání na ostří nože. Ale tlak je samozřejmě veliký," uvedla Ludmila Plšková, zdravotní ředitelka Oborové zdravotní pojišťovny zaměstnanců bank (OZP). 

Právě ona společně s ředitelem VZP Veselovským dohodu s nemocnicemi v Ústeckém kraji za všechny pojišťovny vyjednává.

Ze všech severočeských nemocnic mají jasno jen v Duchcově a Rumburku. Chirurgie Městské nemocnice Duchcov přestane dělat složitější operace, akutní lůžka se ruší. "Zůstává ale interna. Nemocnice o chirurgii nepřijde, běžné operace s krátkou hospitalizací, na které se sem pacienti z 80 procent objednávají, jako například žlučník nebo kýla, zde zůstanou," přiblížila dohodu Plšková.

Smlouvu má i Lužická nemocnice v Rumburku, které se podařilo odvrátit zavření gynekologie a porodnice. A to přesto, že nesplňuje ministerský limit 700 porodů za rok, jako druhá nemocnice v zemi dostala výjimku. 

"Zavření těchto oddělení by vážně narušilo dostupnost a kvalitu péče o pacienty. Byla by to morová rána pro náš region, těhotnou ženu ze Šluknovska do Děčína nedovezete, to je realita," sdělil Darek Šváb, ředitel nemocnice, která ve výběžku poskytuje péči pro 55 tisíc lidí.

V Krajské zdravotní (KZ), která sdružuje pět největších zdravotnických zařízení v regionu (Ústí, Teplice, Most, Chomutov a Děčín), se naostro začne vyjednávat 25. července. Podle předběžných dohod by plicní oddělení z chomutovské nemocnice mělo být převedeno do Mostu, zredukovat by se měl počet lůžek na teplické ortopedii a urologii. 

V plánu je také možné slučování některých lůžkových oddělení ve dvou blízkých okresních městech v jedno větší. V praxi by to znamenalo například to, že pacienti očního oddělení a ORL (ušní, nosní a krční) by byli hospitalizováni společně. 

Po operaci hned domů

Plán číslo dvě se jmenuje jednodenní péče - po lehčí operaci by pacienti šli ještě večer nebo druhý den domů. "Jedno oční oddělení, kde se operuje zadní segment oka, v kraji stačí. Všechny ostatní operace, včetně třeba vyjmutí čočky, lze dělat při jednodenní péči. Neznamená to, že když někde není na očním 10 lůžek, nebude se zde operovat. Pacient může večer jít domů a je to pro něj daleko lepší," míní Plšková.

O tom, co všechno chystaná restrukturalizace pacientům přinese, odmítá KZ spekulovat. Jednání teprve budou a stanovisko k nim musí posléze zaujmout vlastník. A KZ se do jednání nehrne, s rušením lůžek a oddělení začala již loni, kvůli nejasnosti požadavků pojišťoven ale další kroky zastavila. 

V Mostě, Děčíně a Teplicích tak již loni byla zrušena oční oddělení, v Chomutově jedno oddělení onkologie, v Mostě skončilo kožní oddělení s 25 lůžky, snížil se jejich počet i na interně. V Děčíně ubylo postelí pro pacienty na interně, gynekologii a chirurgii, v Teplicích na ortopedii a interně.

Jasné návrhy od pojišťoven měl mít na stole již 30. června ředitel kadaňské nemocnice Mašek. Nemá nic. "Problém je v tom, že nikdo neví, co pojišťovny chtějí. Pravidla se neustále mění - co platí dnes, to neplatí zítra a pozítří to bude úplně jinak," posteskl si Mašek, který potvrdil, že předběžně by se zde měla sloučit oddělení ortopedie a chirurgie. Znamenalo by to minus 20 lůžek. 

Je jisté, že nemocnice čekají velké změny, jejich hustá síť prořídne. "Jsou oblasti, kde se dubluje více zdravotnických zařízení, což není ideální. Doufejme, že přebytečná lůžka se podaří vyčlenit," věří Plšková. Na tvrdá vyjednávání mají nemocnice a pojišťovny čas nejdéle do konce tohoto roku.