Podřipská nemocnice s poliklinikou v Roudnici nad Labem

Podřipská nemocnice s poliklinikou v Roudnici nad Labem | foto: Karel Pešek, MAFRA

Lidé z Roudnice a Duchcova budou zřejmě muset do nemocnice dojíždět

  • 0
Podřipská nemocnice s poliklinikou v Roudnici nad Labem a VITA - městská nemocnice Duchcov se ocitly na seznamu zařízení, kde by se neměly dělat náročnější zákroky a zaniknout by tu měla i akutní lůžková péče. O Roudnici se mluvilo už dřív, ale Duchcov dosud nikdo nezmiňoval.

"Tyto nemocnice budou mít čas do jednoho roku na přechod na jiný typ péče," uvedl ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák.

Teoreticky se tak tyto nemocnice mohou proměnit na zařízení, která poskytují následnou ošetřovatelskou péči na lůžkách, a přitom také zajišťují lékařskou pomoc v ambulancích.

Ve skutečnosti ale o zániku akutních lůžek, což znamená například provádění operací a poté zajištění pooperační péče, není u těchto dvou nemocnic rozhodnuto.

"Budeme to samozřejmě muset řešit, ale oficiálně nevím nic. Do 31. října jsem měl dostat nějaké vyrozumění, zatím jsem nic nedostal. Je to pro mne nepříjemné překvapení, ale neumím k tomu nic říct," reagoval spolumajitel roudnické nemocnice Josef Krajník.

Sám upozorňuje, že soukromá nemocnice v Roudnici hospodařila vždy bez dluhů, navíc do svého vybavení trvale investuje.

"Máme tu nejmodernější sály. Za letošní rok jsme udělali nejvíc operací za poslední léta, dostali bychom za ně asi 48 milionů a jiná nemocnice by za stejné výkony dostala 89 milionů a ještě jiná, podle mých propočtů, 61 milionů. Ale jen za letošek se tu zvýšila kontrolní činnost na 340 procent. Máme pořád kontroly, někdy i dvě za den," říká Krajník.

O smlouvách s pojišťovnami ale podle něj bude nemocnice teprve jednat.

Nemocnice v Žatci smlouvu dostane, přesto nejásá

Seznam nemocnic, s nimiž se dlouhodobě počítá, nebo kde naopak akutní lůžka skončí, byl součástí plánů, které představilo v pondělí ministerstvo zdravotnictví a Sdružení zdravotních pojišťoven ČR. Podle nich se má v nemocnicích v celém Česku zrušit šest tisíc lůžek (o plánech zde).

Mezi těmi, které dostanou od roku 2013 dlouhodobé smlouvy, se naopak objevila nemocnice v Žatci, na jejíž záchranu už lidé podobně jako v Roudnici také podepisovali petice. Přesto ani v Žatci nejásají.

"U interny a chirurgie jsme byli ujišťováni, že nám zůstanou. Ohrožené bylo dětské a gynekologicko porodní oddělení, ty chceme i dál udržet. Takže pro nás se pořád nic nemění," řekl ředitel městské Nemocnice Žatec Čestmír Novák.

Hlavní vyjednávání podle něj odstartuje teprve nyní. Důvodem není zveřejnění seznamu nemocnic, ale fakt, že snad brzy bude jasné nové vedení kraje.

"Proto je pro nás dobré, že všechny tři partaje, které v koalici mohou být, měly v programu zachování zdravotní péče," odkázal Novák na krajské vyjednávání KSČM, ČSSD a Severočechů.cz.