Pokuty za dopravní přestupky se Rumburku příliš vymáhat nedařilo. Nový exekutor to má změnit. (Ilustrační snímek)

Pokuty za dopravní přestupky se Rumburku příliš vymáhat nedařilo. Nový exekutor to má změnit. (Ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

V Rumburku si najali exekutora. Do konce roku má vymoci tři miliony

  • 0
V Rumburku doposud nebyli příliš úspěšní při vymáhání peněz od dlužníků. To má nyní změnit nově najatý exekutor. Zdeněk Pánek z Děčína dostal za úkol vymoci do konce roku tři miliony korun. U tisícovky dlužníků pokut má město dohromady okolo jedenácti milionů.

Pan Josef dostal již čtyři pokuty a městu Rumburk za dopravní přestupky dluží 30 tisíc korun. Zatím se nemusel bát, že je bude muset zaplatit. To se nyní změní. "V první bylo exekutorovi předáno 30 případů s výší pokut 1,5 milionu korun. A přibudou další, do konce roku musí radnici vymoci minimálně 3 miliony korun," řekl rumburský místostarosta Darek Šváb.

Na téměř 11 milionů korun se dluhy řidičů i s náklady na správní řízení vyšplhaly za posledních 3,5 roku. Za rok jich na odboru dopravněsprávním na rumburské radnici přibylo za 4,5 milionu. Protože z této částky se dařilo vymoci pravidelně 1,5 milionu, každý rok se pohledávky zvyšovaly o 3 miliony korun.

Dluhy řidičů

 Tisíc řidičů, kteří nezaplatili pokuty za přestupky v dopravě, rumburské radnici dluží téměř 11 milionů korun.

Každý rok řidiči dostali pokuty i s náklady na správní řízení za 4,5 milionu korun, z této sumy se radnici podařilo pravidelně vymoci 1,5 milionu korun, každý rok se tak dluh neplatičů zvyšoval o 3 miliony korun.

Protože úspěšnost radnice při vymáhání byla jen 18 procent, najala si exekutora. Do konce roku má do městské pokladny přinést první 3 miliony koruny, dál by se měla tato suma zvyšovat.

"Přestože jsme na problém upozorňovali, bývalý tajemník úřadu dlouhodobě tyto dluhy nevymáhal tak, jak by bylo potřeba. Proto jsme nové tajemnici uložili, aby je okamžitě začala vymáhat prostřednictvím exekutora. Prostě si nemůžeme dovolit, aby takové prostředky do městské kasy nedotekly. To neexistuje," řekl Šváb.

Exekutor přičte své náklady dlužníkovi

Soudní exekutor začal pro město pracovat v polovině května na základě úspěšného poptávkového řízení. Výběrová komise oslovila sedmnáct expertů na vymáhání pohledávek, ale do konkurzu se jich přihlásilo pouze šest. Svou nabídkou služeb nejvíce zaujal soudní exekutor Zdeněk Pánek z exekučního úřadu v Děčíně.

"S činností exekutora nebude mít město žádné výdaje. Nebudeme mu hradit žádné poplatky na exekuce, zálohy a ani jiná plnění. On bude své náklady na řízení vymáhat po dlužnících, a o to více naroste pak jejich dluh. Proto by bylo lepší, kdyby co nejrychleji zaplatili své dluhy přímo nám, dřív, než u nich zazvoní soudní exekutor," varovala notorické neplatiče tajemnice úřadu Dagmar Žáková.

Exekutor má pro radnici ročně vymoci 3 miliony korun. V některých případech to rozhodně nebude snadné, protože dluhy začaly enormně růst s tím, jak obyvatelé kvůli ekonomické krizi chudli. Ve statistikách tak jsou například lidé, kteří nezaplatili 3 nebo 4 pokuty, ale nemají práci a nyní již ani podporu v nezaměstnanosti.

"Někteří nemají z čeho zaplatit"

"Z některých lidí se zřejmě nikdy nepodaří dlužnou částku vymoci žádnými možnými prostředky. Žijeme v regionu zatíženém vysokou nezaměstnaností a chudobou, ale také nízkým právním povědomím lidí. Nemají ani z čeho dluhy zaplatit, často nemají ani zájem je platit," posteskla si Žáková.

Místostarosta věří, že exekutor bude úspěšný. Zatímco v jiných městech, kde exekutor dluhy již vymáhá, je úspěšnost zaplacení 70 až 75 procent, v Rumburku to zatím bylo kolem 18 procent. "Nelze, aby se některé známé firmy, které mají čtyři pokuty za 20 nebo 50 tisíc korun, placení vyhýbaly," vysvětluje Šváb.

U obecních poplatků, jako je nájem nebo svoz odpadu, je situace jiná, zde je město úspěšné. Tyto dluhy jsou v řádech statisíců. "Například průměr dluhu za jeden byt je 100 až 200 korun. A to jich máme téměř 400," dodal Šváb.