Podle smlouvy s demoliční firmou, která stadion koupila, měl zmizet do konce září 2012.

Podle smlouvy s demoliční firmou, která stadion koupila, měl zmizet do konce září 2012. | foto: Karel PešekMF DNES

Ruiny teplického stadionu koupil developer známý bouráním historických domů

  • 8
Trosky napůl zdemolovaného zimního stadionu, které roky hyzdí centrum Teplic, mají nového majitele. I s pozemky pod nimi je koupil místní developer Jaroslav Třešňák, který ve městě proslul bouráním historických domů a kontroverzním plánem postavit u lázeňské části osmdesátimetrový věžák.

„Stavbu koupil v dražbě. My jsme mu prodali osm pozemků, na kterých stadion stál,“ uvedl jeden ze dvou majitelů parcel pod bývalým stadionem Jiří Prokůpek.

Původním vlastníkům pozemků dříve patřil i stadion. V Teplicích fungoval od 70. let minulého století až do prosince 2010, kdy se místní hokejový klub rozhodl jezdit do levnější haly v Bílině. Když se nenašel nikdo, kdo by stadion koupil, majitelé se rozhodli, že ho nechají zbourat.

Demolice začala na jaře 2012 a prováděla ji slovenská firma Grup - stav. Samotnou stavbu stadionu odkoupila za tisíc korun, jenže když z něj zpeněžila veškerý kovový materiál a recyklovatelný drcený beton, rozvaliny opustila a zmizela.

Původní majitelé dál nabízeli pozemky, obrátili se i na vedení města. To je ale koupit odmítlo a nechtělo ani ruiny odstranit na své náklady. Firma Grup - stav nakonec skončila v exekuci a její majetek, včetně trosek stadionu, šel do dražby.

Cena je tajná, plány zatím neznámé

Třešňák byl jediný, kdo se dražby účastnil. Za kolik stavbu i pozemek koupil, však není jasné.

„Máme dohodu, že cenu nebudeme sdělovat. Je to záležitost firmy,“ reagoval Prokůpek. Poznamenal jen, že jde o částku v místě obvyklou.

Když majitelé nabízeli pozemek městu, chtěli 20 milionů. „To ale bylo za čistou plochu, tedy v případě, že bychom nejprve sami stavbu zbourali. Cena, za kterou jsme ji prodali panu Třešňákovi, je mnohem nižší,“ dodal Prokůpek.

MF DNES se pokusila kontaktovat i Třešňáka, mobil ale nezvedl a v SMS jen napsal, že je v zahraničí v jiném časovém pásmu. Na dotazy o ceně, harmonogramu demolice a dalších plánech na využití pozemku neodpověděl.

Údaje o převodu pozemků a stavby zatím nejsou uvedeny ani v katastru nemovitostí. Nyní totiž běží dvacetidenní lhůta na případné námitky k prodeji.

„Čistič měst“ dosud boural historické domy

Třešňák nyní bude mít možnost dokázat, jestli platí, že je „čistič měst“. Tak o sobě mluví, když hájí bourání zchátralých budov a stavbu nových. Předchozí povolení k odstranění stavby vydané minulým vlastníkům stadionu stále platí, Třešňák by ale měl dát stavebnímu úřadu alespoň na vědomí, až bude s demolicí pokračovat.

„Zatím se na nás oficiálně nikdo neobrátil,“ řekla Jitka Mažáriová pověřená řízením teplického stavebního úřadu.

Třešňák v minulosti zboural třeba zchátralou budovu starých lázní ve Vrchlického ulici. Říkal, že si nechal odlít štuky, aby na stejném místě mohl postavit novou budovu v podobném stylu. Mluvil o hotelu, ale dodnes k tomu nedošlo (o lázních zde). Na náměstí Svobody zase nechal zbourat historický dům U Císařského pozdravu a na jeho místě vybudoval obchodní dům Fontána (o domech na náměstí zde).

Odstranění toho, co zbylo ze zimního stadionu, by naopak Tepličané vesměs přivítali. „Už aby to bylo,“ reagoval primátor Jaroslav Kubera.

Město se nyní chystá postavit vlastní stadion. Pokud všechno půjde, jak má, měl by se otevřít v roce 2017.