Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Za nezákonné povolení solární elektrárny a výhrůžky dostal úředník 7 let

  • 19
Sedmi lety vězení potrestal ústecký krajský soud vedoucího stavebního úřadu v Bílině Milana Vondráčka. Uznal ho vinným, že v září 2010 vydal stavební povolení na vybudování fotovoltaické elektrárny tam, kde stát nesměla, a pak vyhrožoval podřízenému, který na nezákonnost upozornil.

„Soud má za prokázané, že k oběma skutkům, pro které je obžalovaný stíhán, došlo tak, jak jsou uvedeny v obžalobě,“ řekl při vynášení rozsudku soudce Jiří Bednář. Vondráčkovi navíc uložil šestiletý zákaz vykonávat ve státní správě a samosprávě funkce, které jsou spojené s rozhodovací pravomocí.

Rozsudek ještě není pravomocný, Vondráček se totiž na místě odvolal. Žalobce si na případné odvolání ponechal lhůtu, aby si mohl verdikt prostudovat.

„Soud rozhodl v podstatě podle podané obžaloby. V zásadě jsem spokojený,“ komentoval rozsudek státní zástupce Martin Vlček, který Vondráčka k soudu poslal.

Vondráček se k verdiktu odmítl vyjádřit a soudní síň se svým advokátem kvapně opustil.

Vydíraný úředník se zhroutil

Vondráček vydal firmě Energosun územní rozhodnutí a stavební povolení pro solární elektrárnu, ačkoliv to tehdy platný územní plán Bíliny nepovoloval. Dokument v dané lokalitě počítal se zřízením sadu (o kauze zde).

„Stavební úřad se při svém rozhodování musí řídit platným územním plánem,“ řekl soudce Bednář.

Povolení vypracoval pod Vondráčkovým nátlakem jeho podřízený Jan Bláha, který na to dostal jeden den. Odmítl ale dokument podepsat, navíc pak dal na podatelnu své prohlášení o nezákonnosti Vondráčkova rozhodnutí. Na to konto mu Vondráček vyhrožoval, že by mohl skončit na skládce. Úředník zkolaboval, později se léčil u psychiatra a byl propuštěn.

Vondráčkovi u soudu přitížilo, že díky jeho povolení dosáhla firma na tehdejší štědré výkupní ceny elektřiny. Po roce 2010 byly mnohem menší. Firma si tak přišla na 87 milionů korun.

Vondráček je v podmínce za povolení své chaty v CHKO

„Svým jednáním vyšel vstříc investorovi, který v důsledku jeho rozhodnutí potom mohl dosáhnout podstatně vyššího zisku, než kdyby musel čekat na schválení nového územního plánu,“ konstatoval soudce Bednář.

Vondráček u soudu opakoval, že se ničeho nedopustil. „Jsem přesvědčený, že jsem pracoval v souladu se zákonem a platnými legislativními předpisy,“ prohlásil. Že Bláhovi vyhrožoval, označil za nehoráznou lež.

„Z uvedených důkazů je zřejmé, že poškozený Bláha rozhodnutí skutečně připravil pod nátlakem obžalovaného a na jeho bezprostřední pokyn, přestože pro jeho vydání nebyly podmínky,“ řekl ale Bednář.

Do trestu soudce zahrnul i kauzu, kdy si Vondráček v roce 2008 nezákonně povolil vodovodní a elektrickou přípojku ke své chatě v CHKO České středohoří (rozsudek z Teplic zde). Původní pravomocný rozsudek teplického soudu v této věci, kdy Vondráček dostal roční podmínku, tak Bednář zrušil.