Lidé se bojí, že nebezpečná látka unikne do okolí. Ilustrační snímek

Lidé se bojí, že nebezpečná látka unikne do okolí. Ilustrační snímek | foto: MAFRA

Ministerstvo souhlasilo s nebezpečnou výrobou v Ústí, petice nepomohla

  • 4
Ministerstvo životního prostředí umožnilo firmě Vodní sklo zásadně zvýšit objem výroby nebezpečné látky Elsil v průmyslové zóně Tonaso v ústecké části Neštěmice. Nepomohly ani protesty radnice a místních obyvatel, kteří svůj nesouhlas vyjádřili petici s 1125 podpisy.

"Žadatel (Vodní sklo) předložil zákonem stanovené doklady, na základě kterých bylo ve věci rozhodnuto," stojí mimo jiné v souhlasném stanovisku ministerstva životního prostředí.

Areál Tonaso

Areál dnes známý jako Tonaso (Továrna na sodu) se začal budovat v roce 1905.

Dalších více než 80 let se firma Solvayka (později právě Tonaso) stala monopolním výrobcem sody pro celé Československo.

V roce 1991 výroba sody skončila, areál se transformoval.

Dnes ho využívá na 50 firem podnikajících v oblasti chemické výroby, skladování a distribuce pohonných hmot či strojírenství.

Jednou z nich je i firma Vodní sklo, která má nyní povolení pro zvýšení objemu výroby Elsilu na 1 000 tun ročně.

Místní lidé jsou z rozhodnutí ministerstva zklamaní. "Mě to hrozně mrzí. Mám rodinný dům kousek od Tonasa, tohle my všichni starousedlíci vnímáme velice špatně," reagovala starostka Neštěmic Miloslava Válková.

Elsil se používá k povrchové úpravě kovů, v průmyslové výrobě je žádaný. Jenže jednou z výrobních látek Elsilu je oxid chromový, který je vysoce karcinogenní.

"Vzhledem k tomu, že při chemické výrobě nelze nikdy stoprocentně vyloučit havárii, máme obavy o své zdraví," zněl nejdůležitější argument v petici místních.

Firma Vodní sklo vyrábí Elsil v objemu odpovídajícím 90 tunám za rok zhruba od loňského léta. Společnost pro velký odbyt zažádala krajský úřad, aby změnil integrované povolení a umožnil produkci zvýšit na tisíc tun ročně.

Krajský úřad firmě loni v listopadu vyhověl, jenže ústecká městská rada se jako účastník úředního řízení odvolala. "Dali jsme jasně najevo, že to nechceme," prohlásil radní Pavel Dlouhý.

Firma se chce sejít se zástupci radnice a nespokojených lidí

Souběžně místní zorganizovali petici, protože jejich obava z havárie kvůli rozšíření výroby ještě vzrostla. "Je to karcinogenní látka, tak ta obava o zdraví lidí je na místě," řekla tehdy starostka Válková, na jejímž úřadě bylo možné petice také podepsat.

Petice putovala na ministerstvo spolu s odvoláním města proti rozhodnutí krajského úřadu, ministerstvo však námitky zamítlo.

"Účastník řízení, město Ústí nad Labem, nevznesl žádné připomínky či námitky v průběhu probíhajícího správního řízení. Důvody, které uvedl v odvolání, jsou z hlediska povolovacího procesu nekonkrétní," napsalo ministerstvo.

Kdy Vodní sklo začne se schválenou zvýšenou výrobou, není jasné. "Začátkem týdne dáme oficiální vyjádření," řekl jen šéf firmy Zdeněk Vosátka. Současně je na čtvrtek naplánované setkání vedení společnosti se zástupci neštěmické radnice a petičního výboru v areálu závodu.

"Mají pro naši radnici nějaké návrhy. Uvidíme, s jakými nabídkami firma přijde," poznamenala starostka Válková.