Letošní rozpočet Ústeckého kraje je hlavně provozní. Opozice mu vyčítá, že je málo prorůstový. (Ilustrační snímek)

Letošní rozpočet Ústeckého kraje je hlavně provozní. Opozice mu vyčítá, že je málo prorůstový. (Ilustrační snímek) | foto: Karel Pešek, MAFRA

Ústecký kraj hospodaří s miliardovým schodkem, splátky omezí investice

  • 1
Rozpočet Ústeckého kraje bude letos v miliardovém minusu. Samospráva omezí investice, protože musí vyčlenit poměrně vysoké částky na splátky úvěrů. Třeba na opravy silnic je připraveno jen 25 milionů korun, naopak se zvýší výdaje na regionální dopravu.

"Sestavit rozpočet kraje není jednoduchá záležitost, protože požadavky vždycky převyšují skutečné finanční možnosti kraje," uvedl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček z KSČM. Kraj pro letošní rok počítá s příjmy ve výši 11,99 miliardy korun a výdaji 13,02 miliard.

Rozpočet kraje

Příjmy - 11,991 miliard korun

Výdaje - 13,02 miliard

Schodek - 1,03 miliardy

Kraj v současnosti čerpá ze čtyř úvěrů ve výši 2,85 miliardy korun, zbývá mu z nich splatit 2,14 miliardy.

Schodek přesahující miliardu korun pokryje kraj z ušetřených peněz z předchozích let a především z úvěrů. Splátky úvěrů ale rozpočet kraje také zatěžují, jen letos samospráva na splátkách půjček zaplatí téměř 400 milionů korun.

Letos je také první rok, kdy kraj začne naplno vracet půjčku na uhrazení takzvané korekce za špatnou správu evropských peněz v dotačním programu Severozápad. Až do roku 2020 tak bude samospráva splácet 80 milionů korun ročně, celkový úvěr od státu na korekci dělá 597 milionů. Kvůli tomu tak samospráva nebude investovat v takové míře, jak by chtěla.

Letošní rozpočet kraje je tak hlavně provozní. Odpovídá to tomu, že kraj do značné míry tvoří jen mezičlánek mezi státem a příspěvkovými organizacemi a většina výdajů jím pouze proteče.

"Možná to nezní příliš efektně, ale bez fungující dopravy, škol, domovů důchodců a sociálních zařízení by kraj nefungoval a neplnil své základní poslání," míní hejtman Bubeníček. Připomíná tak výdaje 1,719 miliardy na chod právě příspěvkových organizací kraje a 1,287 miliardy na dopravní obslužnost.

Na opravy silnic má kraj jen 25 milionů

Výdaje na regionální autobusovou a železniční dopravu oproti loňsku vzrostou, počítá se s 83 miliony korun navíc. O 33 milionů korun více poteče i do Správy a údržby silnic Ústeckého kraje, samospráva do ní pošle skoro 647 milionů korun.

Jenže na samotné opravy komunikací z vlastních peněz už moc nezbude, samospráva má připraveno jen 25 milionů korun. "Věřím, že se nám to podaří v průběhu roku výrazně posílit," glosuje hejtman Bubeníček.

S dopravou jsou přitom spojené největší investiční akce, které kraj na letošní rok chystá. "Na předfinancování a spoluúčast v projektech podpořených z evropských fondů máme připraveno 1,6 miliardy korun," spočítal hejtman Bubeníček.

Dotační peníze s podporou kraje se tak rozpustí třeba mezi nový obchvat Roudnice nad Labem, obchvat Chomutova či rekonstrukce silnice spojující Žatec a Ranou. Dočkají se i příznivci cyklistiky, na pokračující dostavbu Labské stezky či cyklostezky Chomutov a Strupčice půjdou desítky milionů korun.

Největší část výdajů kraje míří do školství, krajem zřizované a podporované střední školy, základní školy a mateřinky si rozdělí přes 6 miliard korun. Jenže právě v této kapitole se jedná o výdaje přeposílané od státu na běžný provoz, na rozvoj zázemí vzdělávacích institucí samospráva počítá s podstatně menšími výdaji.

Rozpočet není prorůstový, kritizuje opozice

Kraj provede třeba zateplení budovy Střední technické školy v Mostě, bude pokračovat rekonstrukce ústeckého gymnázia v Jateční ulici, v dětském domově v Milešově vymění okna a v Domově pro zdravotně postižené v Kadani se dokončí přístavba a zateplení objektu.

Příklady letošních výdajů

Obchvat Chomutova - 394 milionů

Obchvat Roudnice nad Labem - 188 milionů

Rekonstrukci silnice II/250 Žatec - Postoloprty - Raná - 196 milionů

Nemocnice následné péče v Ryjicích - 4 miliony

Zdravotnická záchranná služba Ústeckého kraje (stávající stanice záchranky rozšíří svou činnost) - 225 milionů

Depozitář Státní vědecké knihovny v Ústí nad Labem - 78 milionů

Opozice rozpočtu vyčítá, že je málo prorůstový. "Problémy vyplývají z mizivého procenta nemandatorních výdajů, které je dáno mimo jiné známými kauzami minulé krajské reprezentace," míní třeba opoziční zastupitel za hnutí PRO kraj Jiří Řehák.

"Dotační programy v oblasti sportu, kultury a záchrany architektury by si zasloužily nárůst prostředků o minimálně 50 procent," uvažuje nezařazený zastupitel Jan Novotný, který jinak rozpočet považuje za realistický, a proto ho podpořil.

Výtky přidává i člen finančního výboru Leo Steiner. Jeho kritika však přesahuje letošní rozpočet a míří spíše na dlouhodobou koncepci, jak kraj přistupuje k hospodaření.

"Ekonomická situace se za poslední roky zásadně změnila, a to i ve vztahu ke krajským samosprávám. Ústecký kraj tuto změnu dostatečně nereflektuje a proto je rozpočet na letošní rok opět schodkový, neprorůstový a s maximálním omezením nutných udržovacích investic do majetku kraje," uvedl Steiner.