Dosavadního primátora Ústí nad Labem Josefa Zikmunda navrhla odvolat část členů...

Dosavadního primátora Ústí nad Labem Josefa Zikmunda navrhla odvolat část členů jeho vlastního hnutí ANO. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Vizionáři versus údržbáři. Koalici v Ústí rozložil střet dvou přístupů

  • 48
Na rozkolu ústecké koalice hnutí ANO a PRO! Ústí měl velký podíl střet dvou přístupů k řízení města. Vyplývá to z vyjádření politiků obou stran. Zatímco v radě seděli lidé s vizemi na desítky let, část ANO je nechápala a přiklonila se k opozici s tradičním politickým rozhledem jednoho volebního období.

„Ve městě se už dál nebudou vyhazovat peníze za nesmyslné architektonické a urbanistické studie, naopak se bude rozumně investovat do toho, co potřebují a mohou využívat v každodenním životě obyvatelé města,“ řekl zastupitel ANO Pavel Dufek, který návrh na svržení vedení města podal.

Převrat v Ústí

Dlouhotrvající pnutí v hnutí ANO roztrhlo ústeckou koalici, kterou tvořilo právě ANO s hnutím PRO! Ústí. Obě hnutí získala v Ústí nejvíc protestních hlasů proti předchozí vládě ČSSD.

Část ANO s podporou Ústeckého fóra občanů (UFO), ČSSD, KSČM a ODS odvolalo vlastního primátora Josefa Zikmunda a celou radu, do křesel radních pak tento převrat vynesl druhou část ANO v čele s novou primátorkou Věrou Nechybovou a hnutí UFO (více o situaci v Ústí zde).

„Byli jsme svědky neodborných návrhů, vymýšlení zbytečných ústeckých tunelů či turistické zóny v Předlicích,“ uvedl také nově zvolený radní UFO Lukáš Konečný.

Stejně mluví předseda ústecké opoziční ODS Libor Turek. „Všechny problémy města se koncentrovaly pouze a jen na problém Činoherního studia a na různé, podle našeho názoru nerealistické vize. Problémy, které souvisí s běžným fungováním města, vedení neřešilo,“ řekl.

Koalice hnutí ANO a PRO! Ústí totiž přicházela s něčím, na co politici v Ústí nad Labem dosud nebyli zvyklí. Například zmíněný tunel pod centrem města bylo dopravní řešení s výhledem na třicet let dopředu, které vycházelo z plánů na terminál pro vysokorychlostní vlaky a chystaný rozvoj říčních přístavů (o tunelu zde).

„Tohle město nikdy nemělo efektivitu, hodnoty a už vůbec ne cíle a vize,“ podotkl odvolaný náměstek primátora Martin Mata z ANO.

Trnem v oku byl náměstek Hausenblas

Symbolem neakceptovatelného vizionářského přístupu se pro opozici a hlavně část ANO stal lídr PRO! Ústí a náměstek primátora Martin Hausenblas, který jezdí elektromobilem Tesla a patří mu například firma Liftago (o Hausenblasovi zde).

„Zastupitelský klub ANO v podstatě nefungoval. Nechuť držet koalici pramenila zejména z averze vůči lídrovi PRO! Ústí. Pro tu část ANO je to příliš velký vizionář, který prý nestojí nohama na zemi,“ říká odvolaný radní ANO Pavel Štěpař.

Za hlavního strůjce rozpadu ANO označili představitelé bývalého vedení města již dříve majitele firmy CS Beton Josefa Matějku, který má blízko k některým členům ČSSD, KSČM a ODS. Exprimátor Josef Zikmund nyní lituje, že odstředivé tendence části ANO kolem Matějky nerozpoznal včas, takže nemohl zakročit. Dlouho byl totiž nestraník a do ANO vstoupil až dodatečně.

„Nepoznal jsem, že se uvnitř ANO taková skupina vytváří. Moje chyba byla v tom, že jsem do ANO nevstoupil dříve, dříve jsem se nevěnoval rozhodování na politické úrovni a nemohl jsem tyhle věci ovlivňovat,“ říká Zikmund.

Vedení města se navíc nedařilo navázat se skupinou kolem Matějky potřebnou komunikaci, aby jí svůj přístup vysvětlilo a případné nesrovnalosti si vyjasnili.

„Za celou dobu existence koaliční vlády se sešel koaliční zastupitelský klub pouze jednou. Je to o vůli a chuti jeho členů se sejít. A ta vůle a chuť některých členů zastupitelů za ANO nebyla,“ poznamenal k tomu exradní ANO Štěpař.

Chtěli jsme spasit svět za čtyři měsíce, kaje se exnáměstek

Koalice ANO a PRO! Ústí přitom zdaleka nežila jen vizemi. Při svém odchodu předložila seznam stovky hlavních úkolů, které se jí podařilo splnit. Jenže ani po osmi měsících společné vlády se jí nepodařilo dotáhnout dvě největší předvolební témata, stabilizaci Činoheráku a zásadní regulaci hazardu.

„Tohle byla naše chyba, že jsme neuměli časově odhadnout, jak to zvládneme,“ poznamenala odvolaná náměstkyně primátora Jana Bohuňková z PRO! Ústí.

Odbojná část ANO v čele s novou primátorkou Věrou Nechybovou tak má nyní argumenty ke kritice.

„Bylo pochybení, že jsme se v rámci koaliční smlouvy zavázali ke koncepcím v nerealizovatelném časovém horizontu,“ komentuje to exradní Štěpař.

A jeho kolega z ANO exnáměstek Mata dodává: „My jsme měli velké oči. Chtěli spasit svět za čtyři měsíce. Ale výsledky by se časem dostavily. Ať nám někdo vystaví účet za čtyři roky,“ dodává.

Převratem v Ústí se bude zabývat vedení ANO

Konec koalice ANO a PRO! Ústí se rýsoval dlouho. Exprimátor Zikmund říká, že se k němu informace, že koalice v červnu padne, dostala už v únoru od KSČM. Nechuť Matějkovy části ANO se totiž potkala s obrovskou averzí ČSSD a KSČM vůči PRO! Ústí, které proti nim ostře vystupovalo a v důsledku je odstavilo od moci.

Sociální demokraté a komunisté si tak mohli svržením koalice s hnutím PRO! Ústí vyřídit účty. Spolu s ODS navíc shodili partu lidí, s níž se dramaticky rozchází lidsky, myšlenkově i politicky. K tomu získali opět moc, protože bez jejich hlasů se menšinová vláda části ANO a UFO neobejde.

Bývalý primátor Zikmund nyní zvažuje, že s politikou skončí úplně. Od nového vedení města se distancoval. „Zvažuju dva kroky, že se vzdám členství v ANO a že se vzdám zastupitelského mandátu. Nechci s touto skupinou nic mít,“ poznamenal.

Místopředseda krajské organizace ANO, ministr životního prostředí Richard Brabec řekl ČTK, že o situaci v Ústí se bude mluvit na republikovém předsednictvu hnutí. „Pro nás je ta forma (rozpadu koalice) velmi překvapivá, považuji ji za velmi nešťastnou,“ řekl.

Podle něj se ve vedení ANO vědělo o dlouhodobých problémech v koalici a mluvilo se o tom, za jakých okolností bude pokračovat. „Naším jednoznačným cílem bylo nedělat žádné převraty, jednat a nepřekvapovat se,“ řekl Brabec. Situaci bude podle něj příští týden řešit krajské předsednictvo strany.

,