Petr Benda

Petr Benda | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Petr Benda zvažuje překvapivé spojenectví s extremistickou DSSS

  • 28
Bývalý krajský šéf sociálních demokratů, spojenec expremiéra Jiřího Paroubka a někdejší poslanec Petr Benda z Teplic zvažuje spolupráci s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS). Sám říká, že má rád pořádek, ale ještě není rozhodnutý, zda za stranu bude kandidovat v krajských volbách.

Podnikatel Petr Benda z Teplic býval vlivným severočeským politikem. Byl krajským předsedou ČSSD, šéfoval nemocnicím, úzce spolupracoval se sociálně demokratickým expremiérem Jiřím Paroubkem, s nímž skončil u národních socialistů.

Za ty se nedostal do Evropského parlamentu a neuspěl ani v komunálních volbách v Teplicích na kandidátce Pro sport a zdraví. Dalo by se říci, že s Paroubkovým pádem přišel i jeho sestup.

Benda však politické ambice nevzdal a podle zjištění MF DNES zvažuje další, celkem překvapivé spojenectví: s extremistickou DSSS.

Benda sice tvrdí, že jde jen o úvahy a že ještě není rozhodnutý, zda bude DSSS podporovat, nebo za ni dokonce kandidovat, nicméně sympatie k ní přiznává. „Dělnická strana se pro mě stává čitelnou a už něco odpracovala,“ říká.

Ostatně DSSS na svém facebookovém profilu prezentuje snímky, kde Benda stojí na jednom z mítinků na pódiu vedle předsedy této partaje Tomáše Vandase.

„Národní socialisté - LEV 21 dělali při Dni české státnosti takovou veselici pro děti, takové krátké kulturněpolitické odpoledne. Pořádali jsme ho my a nějak jsme se při zařizování povolení konfrontovali s dělnickou stranou,“ vysvětluje Benda.

„Tak jsme si řekli: Hele, na prvním místě není politika, pojďme to udělat společně. A připravili jsme program pro děti i dospělé, byly soutěže, dýdžej. Nebyly tam žádné nepřístojnosti, nepříjemnosti, konfrontace,“ podotýká.

Jak jste se dostal k DSSS?
Já jsem přišel blíž k dělnické straně po komunálních volbách 2014, kdy se domlouvala spolupráce v Duchcově. Začal jsem se tím zabývat a je třeba říct, že to, co tam stávající koalice (DSSS, ČSSD, KSČM) za necelé dva roky dokázala, tak to je posun Duchcova výrazně k lepšímu, co se týká pořádku a vnitřního neklidu, který tam byl. A ČSSD jako nejsilnější vládní strana, tak KSČM jako nejsilnější opoziční strana tu koalici naprosto legitimizovala.

Vedení ČSSD ale protestovalo a duchcovskou buňku zrušilo...
To bylo jen formální. Všechny členy převedlo do nejbližší organizace v Háji u Duchcova a všichni zůstali členy ČSSD. A věci jdou dál. Z toho mi vyplývá, že celá sociální demokracie souhlasí se spoluprací s DSSS. Dělnická strana se stala legitimní stranou. Pokud mě paměť neklame, starosta Šimbera z ČSSD je na kandidátce strany do krajských voleb na 25. místě. Takže starostu podporovaného dělnickou stranou dali na volitelné místo.

Pořád mluvíte o ČSSD. Ale jak jste se dostal k DSSS?
Lidi se baví, někde jsme se setkali, slovo dalo slovo. Přirozeně lidsky jsme si začali povídat a takhle to je až dodneška.

Máme informace, že chcete za DSSS kandidovat, nebo ji budete jen podporovat?
My si tady povídáme o dělnické straně, ale já jsem nikde veřejně neprohlásil ani jedno, ani druhé.

Tak uvidíme vás na kandidátce DSSS?
Je březen, volby jsou za půl roku a do té doby se může stát věcí...

Jinými slovy nevylučujete kandidaturu ani podporu. Ale přeci jen je rozdíl mezi ČSSD a DSSS. DSSS kolem sebe koncentruje lidi s radikálními názory. Hodláte spojit svoje jméno s takovou značkou?
Tuto nálepku z dělnické strany víceméně smývá spolupráce sociální demokracie a komunistů ve vedení Duchova. Kdyby to byla problematická, radikální, vyhraněná, nesnášenlivá strana, tak by s ní nejsilnější vládní a opoziční strana nemohla spolupracovat.

Ale sám jste ji tak před časem viděl. V roce 2011 po komunálních volbách v Krupce, kde DSSS získala přes 7 procent a dostala se do zastupitelstva, jste varoval před nárůstem extremismu a mluvil o tom, že „zlo vždy začínalo a rostlo velmi pomalu“. Kde se vzala najednou ta změna?
Je to šest roků, stala se spousta věcí v životě i v politice, které nikdo nemohl očekávat. Já se na to dneska koukám jinak. Ale hlavně vidím, jak zástupci DSSS dokážou celkem dobře a efektivně spolupracovat a vést Duchcov směrem, který je absolutně správný. Když vidím volební výsledky na Slovensku a v příhraničním Sasku, tak z toho přece jasně něco vychází.

Co z toho vychází?
Jakým způsobem se voliči rozhodují. Voliči už nechtějí slyšet, že se opraví 200 kilometrů silnice I. třídy, fasáda na domově důchodců, střecha na škole a vytvoří 100 nebo 500 pracovních míst. Lidi chtějí slyšet, že budou rázná rozhodnutí, chtějí pořádek a bezpečnost, nechtějí se bát uprchlické krize a uprchlíků.

Jak to zajistí vedení kraje?
Nebude se bát jednat s předsedou vlády, s poslanci a ministry. My tady máme takovéhle sociologické složení, tady nám přeci nemůžete dělat utečenecké tábory.

Čím je vám DSSS blízká?
Já mám rád pořádek, systém, hodnoty, respekt k lidem, věcem, ke zvířatům i sám k sobě by měl mít člověk respekt. A to se v Ústeckém kraji vytrácí.

Myslíte si, že DSSS v Ústeckém kraji uspěje?
Nevím. Před čtyřmi roky byli těsně pod pětiprocentní metou (4,37 procent). To se nedá označit za špatný výsledek vzhledem k tomu, jakou měli, nebo spíš neměli volební kampaň.

Když jsme u kampaně. Hodláte DSSS na kampaň přispět?
Kdybych se rozhodl o jakékoli alternativě s kteroukoli stranou, tak se ode mě přirozeně očekává, že bych do toho vložil svoje úsilí, energii, nasazení a v rámci svých možností pomohl.

Mám dojem, že nechcete otevřeně přiznat, že ji chcete podporovat nebo za ni kandidovat...
Zamýšlím se nad tím, zda budu znovu s někým spolupracovat a za někoho kandidovat. Ty věci zvažuju. Teď je brzo říkat, že jdu s tím nebo s někým jiným. Zatím nejsem rozhodnutý, variant je několik.