Memorial Air Show v Roudnici nad Labem, vlevo zakladatel a pořadatel akce Vlastimil Dvořák. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Napsal jsem Trumpovi, ať k nám pošle letadla, říká pořadatel air show

  • 8
Na čtyřicet letadel, od nynější výbavy české armády přes bitevníky z obou válek až po akrobatické letouny, uvidí v červnu návštěvníci letošní Memorial Air Show v Roudnici nad Labem. „Chceme na show dostat i americké letectvo, napsal jsem proto i Trumpovi,“ říká šéf zdejšího aeroklubu Vlastimil Dvořák.

Memorial Air Show se letos koná už počtrnácté. Jak začala její tradice?Show vznikla v roce 1990 jako myšlenka, která měla mít jen jeden ročník. Seděli jsme s tehdejším prezidentem Václavem Havlem a řešili, jak morálně rehabilitovat letce anglické letky RAF, které komunistický režim tolik haněl. Vymysleli jsme leteckou akci v Roudnici. Naším cílem bylo pozvat všechny veterány druhé světové války z celého světa, nedalo se to ale časově stihnout, a proto jsme je nakonec rozdělili. První část jich přijela do Roudnice nad Labem, druhou pak pozval prezident přímo na Pražský hrad.

Čemu bude letošní ročník akce zasvěcen?
Je postaven na čtyřech výročích spojených s letectvím, jde o 100. výročí použití letectva jako bojového prostředku, 100. výročí vstupu USA do první světové války, 100. výročí vítězné bitvy československých legií u Zborova a 75. výročí vstupu USA do leteckých bojů v Evropě. Většina jich souvisí s Amerikou, zatím se nám ale nedaří dostat na show i americké letectvo. Proto jsem napsal osobní dopis Donaldu Trumpovi, kde jsem ho požádal o pomoc. Uvidíme.

Přípravy se už blíží ke konci?
V podstatě se dá říci, že díky podpoře Ústeckého kraje jako generálního partnera a dalších sponzorů by se dala akce spustit třeba příští měsíc. Největší současnou náplní naší práce je zajistit celou akci logisticky, postarat se, aby byli pozváni zástupci všech zemí, které přislíbily účast, a kteří budou přijati na roudnickém zámku v sobotu, kde show oficiálně zahájí generál František Padělek.

Na co všechno se mohou návštěvníci těšit?
Během čtyř hodin se jim představí čtyři desítky strojů. Budou si moci prohlédnout kompletně všechna letadla české armády, historická letadla z druhé světové války a předvedou se jim naši nejlepší sportovní letci a akrobaté včetně Martina Šonky, Petra Biskupa a Miloše Ramerta. A jak jsem zmínil, na letošek připadá 100. výročí bitvy u Zborova, kde československá armáda vyhrála, takže v Roudnici budou i repliky letadel z první světové války.

Kolik peněz stojí pořádání takové akce?
Nelze to přesně vyčíslit, protože program i obsazení se během příprav mění, pokud třeba vím, že na něco peníze nevystačí, tak to nakonec na programu nebude. Ale osciluje to někde okolo pěti milionů korun. Jenom pro představu, například bombardér B-25 Mitchell stojí za samotnou účast 13 tisíc eur a k tomu jsou tři tisíce litrů paliva, kdy jeden litr stojí 56 korun. Tento bombardér je nejen nejdražším letadlem, které u nás poletí, ale i největším.

A které bude nejstarší?
Nejstarší budou právě letadla z první světové války, což už jsou ale z větší části repliky. Z českých letadel pak asi Avia BH-1 a z druhé světové války kromě Mitchella ještě Mustang P-51 nebo sovětská letadla Jakovlev Jak 9, 11 a 18. Zajímavým strojem je ale rozhodně i OV-10 Bronco, které létalo ve vietnamské válce a které k nám přiletí z Belgie.

Jaké další země se zúčastní?
Když to vezmu okolo Čech, tak přiletí zástupci Maďarska, Rakouska, Německa, Švýcarska, Francie, Anglie a řeší se ještě jedno letadlo z Itálie.

Na závěr jedna osobní otázka: je nějaké vysněné letadlo, které byste chtěl vy sám pilotovat?
To bude právě OV-10 Bronco. Je takové nespoutané, krásné a divoké. Chtěl bych si zkusit s ním letět.

28. června 2015