Jaroslav Foldyna.

Jaroslav Foldyna. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Za urážku prezidenta stačí pokuta, říká Foldyna. Zemanovy „bonmoty“ hájí

  • 387
Sociální demokrat Jaroslav Foldyna patří mezi poslance, kteří podepsali návrh zákona, podle nějž by se hanobení prezidenta mělo trestat. „Když někdo řekne, že prezident Zeman není inteligentní a chová se jako prvňáček, za to bych nechtěl nikoho trestat. Mně jde o vulgarity,“ vysvětluje Foldyna.

Sankci, při níž by mohl jít provinilec až na rok do vězení, by přitom Jaroslav Foldyna zmírnil. „Ani v nejmenším bych si nedovolil upřít komukoliv možnost říci, že nesouhlasí s prezidentem, že si ho neváží či něco podobného,“ říká.

Kdy jste byl naposledy svědkem hanobení prezidenta, které by podle návrhu zákona zasloužilo trest?
Mě k tomu zákonu iniciovaly především názory aktivisty Tomáše Peszyńského, který organizoval protesty proti panu prezidentovi a nazýval ho prasetem. Pak mi vadí hrubé urážení prezidenta na facebookových diskusích. Tohle byly hlavní indicie k tomu, že jsem to podepsal.

Pod hanobením si lze představit kdeco, co tím přesně máte na mysli vy?
Nikdy jsem nebyl přívržencem Václava Havla, ale v životě bych si ho nedovolil označit za prase, hovado či podobně hrubě. A to jsou dnes běžná slova, která se začala používat v diskuzích o panu prezidentu Zemanovi. Prezident je představitel České republiky a mně takové vyjadřování jako občana České republiky uráží. Každý má svobodu se vyjádřit, to by se nemělo omezovat. Ale hrubé výrazy, střihání prezidentské standarty, chození po střeše Pražského hradu a podobné rádoby recesistické věci mě uráží.

Když tedy někdo o prezidentovi veřejně prohlásí, že je prase, má za to dostat kriminál?
Nemyslím si, že by za to měl být kriminál. Trestní odpovědnost by se měla naplnit tím, že dotyčný dostane pokutu. Ten rok vězení je nadbytečná záležitost.

Takže pokud by se tento návrh zákona projednával v Poslanecké sněmovně, budete chtít pasáž o hrozbě až ročního vězení vypustit?
Jednoznačně ano. Neměl by to být trestný čin, ale přestupek potrestaný pokutou, rozhodně ne vězení.

A není politik jako volený zástupce ze své podstaty povinný snášet větší míru kritiky, která zkrátka občas může být drsná, nepříjemná či ne zrovna dvakrát slušná?
Ale není povinný snášet urážky. Já se prostě nenechám urážet od nikoho. Jsem ochotný diskutovat s každým, nikdo nemusí mít stejný názor jako já. Ale proč bych já měl strpět, že mě někdo bude hrubě urážet? Takže buď mě bude chránit zákon, nebo se budu chránit sám. A myslím si, že v demokracii je potřeba, aby tohle bylo stanovené zákonem.

Opravdu máte pocit, že prezidenta je v tomto směru potřeba chránit zákonem? Není náhodou nejen díky své pozici nejvyššího ústavního činitele dostatečně silnou osobností na to, aby se s tím vypořádal sám?
Že by ve svých sedmdesáti letech běhal a honil ty, co ho uráží a pral se s nimi?

Takto to není míněno. Pokud ho na mítinku někdo urazí, pominu-li to, že kolikrát obratem zasahují bodyguardi, tak panu prezidentovi nedělá problém si to s dotyčným z pódia vyříkat, ne?
Pan prezident se umí s některými lidmi slovně vypořádat, to je pravda.

Proč ho tedy ještě chcete chránit zákonem?
Protože to není jen na mítincích, jde i o hrubé výroky lidí ve veřejném prostoru, zejména na sociálních sítích. A to společnost poškozuje. Má snad být normou říct politikovi, že je kretén? Já si myslím, že nemá být norma, aby prezident snášel, že je prase nebo kretén. A ty věci mají razanci. Takže se pak stane, že se od verbálních projevů přejde k fyzickým. A netýká se to jen Miloše Zemana, týká se to obecně funkce prezidenta republiky.

Vy chcete zákonem upravovat něco, co mát být předmětem slušnosti a svobodné vůle každého člověka. To, jak se postavit ke svému prezidentovi, by si snad každá společnost měla v rámci svých vnitřních korektivů vyřešit sama a nikoliv ji k tomu nutit zákony, ne?
Měla, ale skutečnost za těch 25 let je spíše opačná. Prostor se v tomto směru ještě více uvolnil. Každý z nás, kdo pobýval v nějaké cizí zemi, v Německu, v Anglii nebo jinde, zjistil, že tam to tak opravdu je. Když tam do vás někdo strčí, tak se omluví. V Čechách do vás strčí a ještě vás pak nakopne. Jestli to je pozůstatek předchozí doby, neumím říct. Ale společnost jednoznačně zhrubla. Spoléhali jsme na to, že se to zlepší výchovou, ale nezlepšilo. Tak je potřeba stanovit to zákonnou normou. Ale samozřejmě se k té normě musí přiřadit odpovídající tvrdost. Když někdo někoho nařkne, tak si nemyslím, že by měl být vězněn. Ale mělo by tu být nějaké správní řízení o pokutě. Není možné, aby se tu lidé běžně uráželi a pak řekli: Jsi politik a musíš to vydržet.

V zákoně jsou přeci nástroje, jak se v tomto smyslu chránit. Existuje trestný čin pomluvy, současně může kdokoli, kdo se bude cítit dotčený, podat žalobu na ochranu osobnosti. To snad nestačí?
Kdyby to stačilo, tak se tyhle vulgarity nebudou dít. Ale dějí se, takže to nestačí.

„Neslyšel jsem, že by prezident o někom řekl, že je prase.“

Mluvil jste o hrubnutí společnosti. K tomu ale přispěl i Miloš Zeman, ne? Jsou známé jeho bonmoty, jimiž se dokáže od plic vypořádat se svými oponenty. A zatímco on je z ústavy nepostižitelný, jeho kritiky chcete trestat. To není fér, nemyslíte?
Když pan prezident o někom hovoří, tak uvádí celou řadu nadsázek, ale nevím o tom, že by na něčí adresu řekl tak vulgární slova, kterými je častován. Já jsem třeba neslyšel, že by o někom řekl, že je prase.

Ale běžně používal na veřejnosti slova jako blbec, impotent, hnůj, žumpa, póvl, dále vzpomeňme jeho nechvalně proslulé hovory z Lán, jak se opakovaně vyjadřoval o ženách a podobně. A napadá mě, jak o Michaelu Žantovském říkal, že je Skútr, tedy zku.vený trpaslík...
Ale to neříkal pan prezident, on konstatoval, že se to o panu Žantovském říká.

I když Miloš Zeman nebyl autorem tohoto výroku, použil ho, aby Michaela Žantovského mohl urazit...
Ale on pana Žantovského takto nenařkl, on ho tak neoznačil. On jen řekl, že se to o něm říká.

S úmyslem ho urazit...
Je to polemické. Ale znovu říkám, že se mi nelíbí označovat českého prezidenta za prase.

Mimochodem, kdo bude vážit to, co je za hranou vulgarity, kde je ta hranice?
To je věcí posuzování příslušných orgánů. Když se jedná o přestupek, je to přestupková komise. Když by se jednalo o trestný čin, budou to orgány činné v trestním řízení. Máme dostatečný právní systém, který to umí posoudit.

Právo má být srozumitelné a předvídatelné. Neměl by tedy člověk jasně znát, co už je v tomto případě trestné?
To je přece ad absurdum, abychom šli do takových detailů a taxativně si tady ta slova vyjmenovávali.

Obecně platí, že zákony mají být také principiální a nemají se přijímat ad hoc kvůli konkrétnímu člověku. Ale tady vzniká zákon čistě kvůli Miloši Zemanovi, nebo snad ne?
Rodí se díky tomu, že na prezidenta, v této chvíli Miloše Zemana, vulgárně nadává kdejaký člověk. Ale jde o to, že mi vadí vulgarismy hrubého typu na adresu úřadu prezidenta a je jedno, jestli teď jde o Miloše Zemana, nebo v minulosti o Václava Klause či Václava Havla. Já bych nic hrubého neřekl o nikom z nich. Jde o to, aby to nikdo neříkal o žádném dalším českém prezidentovi.

V důvodové zprávě se píše, že zákon reaguje na hrubosti a má působit výchovně. Vy sám mluvíte o tom, že má určit standardy slušného chování. Přitom tento zákon předložil poslanec za KSČM Zdeněk Ondráček, tedy člověk, který byl před rokem 1989 součástí represivního aparátu režimu a bil lidi. Co na to říkáte?
Já nevím, že pan Ondráček mlátil lidi.

Při Palachově týdnu v lednu 1989 jako příslušník SNB obuškem bil lidi, kteří protestovali proti režimu. Pendrekem uhodil i ženu. To vám nevadí?
Tak by neměl být v parlamentu. Ale v parlamentu je, je to poslanec, tak já jsem se pod ten zákon podepsal. Ale takto jsem jeho historii nezkoumal, přiznám se.

Tak teď to víte, tak se ještě jednou zeptám, jestli vám to nevadí?
A co s tím mám teď dělat? No nevadí mi to.