Když firma Talwin začala fotovoltaickou elektrárnu v červenci 2010 v Moldavě

Když firma Talwin začala fotovoltaickou elektrárnu v červenci 2010 v Moldavě stavět, neměla tři výjimky z ochrany životního prostředí a její stavební povolení bylo vydané v rozporu se zákonem. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Solární elektrárna u Moldavy získala povolení nezákonně, potvrdil soud

  • 12
Fotovoltaická elektrárna u Moldavy v Krušných horách nemá v chráněné ptačí rezervaci co dělat. Nejvyšší správní soud rozhodl, že povolení k její výstavbě byla vydaná v rozporu se zákonem. Proti rozsudku není odvolání, úřady nyní řeší, co s elektrárnou dál.

Nejvyšší správní soud (NSS) svým čtvrtečním rozsudkem uzavřel šest let sporů o povolení výstavby elektrárny v Ptačí oblasti Východní Krušné hory (o stavbě elektrárny jsme psali zde).

Tahanice mezi firmou Talwin, jež elektrárnu vybudovala, a orgány ochrany životního prostředí totiž začaly hned po kolaudaci zařízení v roce 2010, protože investor si neopatřil potřebné výjimky.

Soud potvrdil, že k povolení výstavby fotovoltaické elektrárny právě tyto výjimky chyběly. „Tato povolení neexistovala ke dni povolení stavby ani ke dni podání žaloby veřejným ochránce práv. Vlastník elektrárny je nemá ani v současnosti,“ upozornila Iva Hrazdílková z kanceláře ombudsmana.

Kasační stížnost soud odmítl

Žalobu na duchcovský stavební úřad, který vznik elektrárny v chráněné lokalitě posvětil, podal v roce 2012 právě ombudsman, jímž byl tehdy Pavel Varvařovský (o následném soudu jsme psali zde).

Krajský soud mu dal za pravdu, duchcovská radnice však proti rozsudku podala kasační stížnost. Tu nyní NSS odmítl. Šlo přitom o první a zatím jedinou žalobu podanou k ochraně veřejného zájmu.

„Ve veřejném zájmu naopak není výroba elektrické energie z tohoto konkrétního obnovitelného zdroje, na což upozornila Nejvyšší správní soud i současná ochránkyně práv Anna Šabatová,“ připomněla Hrazdílková.

Dvěma úřednicím duchcovského stavebního úřadu, které žádost firmy Talwin na výstavbu elektrárny posuzovaly, soudy už dříve přiřkly půlroční podmíněné tresty za zneužití pravomoci.

Stavební povolení totiž vydaly, aniž by měla firma souhlas se zásahem do krajinného rázu, stanovisko o vyloučení významného vlivu na příznivý stav ptačí oblasti a výjimku z ochranných podmínek zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů.

Radnice v Duchcově zvažuje další kroky

„Bez těchto výjimek nelze u takového záměru vydat stavební povolení. Pak je tady samozřejmě i nezákonnost vlastního povolení stavby v nezastavěném území obce bez územního plánu,“ poznamenala Hrazdílková.

Radnice v Duchcově nyní zvažuje, jaké kroky dále podnikne. Z verdiktu NSS totiž plyne, že ze strany provozovatele elektrárny jde o přetrvávající zakázanou činnost stále ohrožující zvláště chráněné území.

„Čekáme na písemné rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, jehož výsledek projednáme s naším právním zástupcem. Na žádost vlastníka bylo obnovené stavební řízení, jež se na základě podaného odvolání zastavilo. Nyní věc řeší krajský úřad,“ uvedla tajemnice duchcovské radnice Renata Kounovská.

Další postup projednává i vedení firmy Talwin, v níž měl v době vydání stavebního povolení podíl i za korupci odsouzený exsenátor Alexandr Novák. „Musíme to probrat s akcionáři,“ sdělil Ahmad Raad z představenstva společnosti. Nevyloučil přitom ani možnost, že firma celou elektrárnu demontuje a z chráněné lokality odveze.

„Co bude nařízené, to uděláme. Teď neumím odpovědět, jsou to předčasné otázky,“ dodal Raad.