Jednání o Činoherním studiu se protáhlo přes půlnoc, veřejnost poprvé nesměla do sálu a zastupitelé dostali příslušný materiál až v průběhu zastupitelstva.

Jednání o Činoherním studiu se protáhlo přes půlnoc, veřejnost poprvé nesměla do sálu a zastupitelé dostali příslušný materiál až v průběhu zastupitelstva. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Likvidace činohry v Ústí byla v souladu se zákonem, řeklo ministerstvo

  • 0
Rozhodnutí ústeckého zastupitelstva, které zrušilo původní soubor Činoherního studia a nahradilo ho dosud neobsazenou příspěvkovou organizací města, bylo podle Ministerstva vnitra v souladu se zákonem. Ministerstvo proto odmítlo na výzvu skupiny ústeckých politiků z ODS a TOP 09 do rozhodnutí zasáhnout.

"Ministerstvo vnitra zpracovalo ke všem námitkám podatelů právní zhodnocení, přičemž nezjistilo porušení zákona, a tudíž ani důvody pro uplatnění dozorových opatření," sdělila klíčovou pasáž rozhodnutí Hana Malá z tiskového odboru ministerstva (závěr ministerstva zde).

Pětice stěžovatelů napadla celkem čtyři rozhodnutí, která ústecké zastupitelstvo v březnu schválilo. Vedle financování Činoherního studia jde o odmítnutí zaplacení sankce za porušení rozpočtové kázně při revitalizaci domu kultury a demolici sektorového centra a o volbu nových členů rady města.

"Se závěrem ministerstva nesouhlasím, ale akceptuji ho a respektuji," reagoval zastupitel opoziční ODS František Nesvadba, který podnět podal společně mimo jiné s poslancem ODS Radimem Holečkem či členkou vedení ústecké TOP 09 Irenou Skálovou. "S odpovědí ministerstva spokojení nejsme," podotkla i Skálová.

Autoři podnětu například poukázali na to, že návrh usnesení o Činoherním studiu dostali zastupitelé na stůl až během jednání nebo že rozhodnutí neplatit sankci za dvojici projektů bylo v rozporu se zákonem o obcích. Kdyby ministerstvo porušení zákona zjistilo, mohlo platnost rozhodnutí zastupitelstva pozastavit a vyzvat samosprávu k nápravě.

Ani na chvilku jsem nepochyboval, říká radní

"Ani na chvilku jsem nepochyboval o tom, že právo je na naší straně," reagoval na rozhodnutí ministerstva náměstek primátora Pavel Boček.

Radim Bzura z TOP 09, který je pod podnětem také podepsaný, však namítá, že ministerstvo jednání zastupitelstva rozhodně neoznačilo jako bezvadné.

"Ministerstvo vnitra sice neshledalo překročení zákona, ale v řadě okolností nám doporučilo obrátit se na Ministerstvo financí a případně krajský úřad, který je oprávněn zkoumat nikoliv pouze formální správnost průběhu jednání dle zákona o obcích, ale i hospodárnost a efektivnost přijatých usnesení," poznamenal Bzura.