Zámek v Roudnici začíná pomalu ožívat. Už se tam konal koncert populární české...

Zámek v Roudnici začíná pomalu ožívat. Už se tam konal koncert populární české kapely Mandrage, chystá se výstava o africkém umění. A pokud vše půjde podle plánu, za dva roky by si návštěvníci mohli prohlédnout část sbírek z Národní galerie. | foto: Archiv, MF DNES

Roudnický zámek ožívá. Hostil koncert, teď láká na prohlídky a výstavu

  • 1
Od doby, kdy zámek v Roudnici nad Labem opustila před čtyřmi lety vojenská konzervatoř, byla památka nepřístupná. Nyní se vše obrací k lepšímu a turisté mohou díky spolupráci města a majitele obdivovat alespoň jeho část. Na nádvoří se již konal koncert, zámecké prázdniny zpestří výstava o africkém umění.

Lobkowiczký zámek v Roudnici začíná pomalu ožívat návštěvníky. Po odchodu vojenské konzervatoře byl veřejnosti nepřístupný a dlouho se nedařilo najít plán, jak tuto cennou barokní památku turistům otevřít. Teď už se zájemci dostanou alespoň do části zámeckých prostor - kaple a vybraných místností.

Historie zámku

Barokní zámek rodu Lobkowiczů ze 17. století stojí nad řekou Labe v centru Roudnice. Nachází se v něm 250 místností, celý zámecký areál včetně parku, kláštera, jízdárny a dalších budov zabírá plochu téměř 8 hektarů

Zámek vznikl na základech románského hradu, který byl postavený už ve 12. století. I kvůli ochraně hradu si Roudnici vybrali za své oblíbené sídlo pražští arcibiskupové.

Současnou podobu má zámek od 18. století. Za druhé světové války sloužil jako kasárna německé armádě, v roce 1948 byl zestátněn a až v 90. letech se v restitucích vrátil Lobkowiczům. Do roku 2009 v něm byla vojenská konzervatoř.

"Prohlídky děláme od úterý do neděle, začátky jsou od 10 do 14 hodin každou celou hodinu. Vstupné je 50 korun pro dospělé, 30 pro důchodce, děti zdarma," popsal nabídku kastelán Jiří Zinzák.

Na prázdniny je navíc přichystána i jedna výstava. "Chystá se tam expozice Podřipského muzea o africkém umění," říká roudnický místostarosta Michal Cihla.

Na zámek se vrátí Podřipské muzeum

Výstava Současné africké umění, která začne 3. července a potrvá až do konce září, je pro Roudnici a zámek zajímavá hned ze tří důvodů.

Připravila ji afrikanistka Marie Imbrová, která z Roudnice pochází. Představí současné africké umění a umělce, což je v Česku neobvyklá záležitost. A za třetí se díky výstavě o Africe vrátí na zámek Podřipské muzeum.

"Od roku 1919 bylo muzeu dáno k dispozici několik místností na roudnickém zámku. Několik let, po které hostil tento zámek sbírky Podřipského muzea, patřilo k nejplodnějším obdobím této instituce. Současnou výstavou s velmi atraktivním tématem moderního umění černého kontinentu tak symbolicky navazujeme na historické muzejní expozice z doby, od které nás dělí již téměř jedno století," vysvětlil Martin Trefný z muzea.

Roudnice chtěla od Lobkowiczů zámek koupit

Hlavní červnová akce Léto na zámku se konala minulý týden. Vedle prohlídek části zámku si hlavně děti užívaly atrakcí jako akvazorbingu či různého skákání. Vrcholem týdenního programu byl středeční koncert, při kterém hrály kapely Mandrage nebo Lety mimo.

"Chceme, aby se u nás lidé bavili. A také chceme aspoň částečně už nyní zámek lidem otevřít, ukázat jej veřejnosti. Je to taková první vlaštovka," popsal význam Léta na zámku místostarosta Cihla. Celý týden tak byl přístupný parčík před zámkem.

Vojenská konzervatoř ze zámku odešla v roce 2008. Spekulovalo se, že by Roudnice nevyužívanou památku od rodů Lobkowiczů, jimž patří, koupila. Nakonec ale dostal přednost jiný plán.

Zámek Williama Lobkowicze začne díky aktivitě města nabízet různé kulturní akce. "Díky tomu, že společně pracujeme na nějaké dlouhodobé vizi, můžeme se lépe s majitelem dohodnout i na dalších věcech," potvrdil Cihla, že současné pootevírání zámku veřejnosti souvisí s budoucími expozicemi. Už za dva roky totiž mají být velkou atrakcí pro návštěvníky výstavy Národního muzea či Národní galerie.