Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

Dotační úřad Severozápad očekává po nové kauze kontrolu Evropské komise

  • 10
Dotační úřad ROP Severozápad očekává kontrolory Evropské komise. Přijedou přezkoumat desítky, možná stovky projektů za miliardy korun, jež úřad rozdělil v minulosti. Vedení dotačního úřadu totiž komisi informovalo o úterním zatýkání politiků a úředníků obviněných z toho, že rozdělování dotací ovlivňovali.

„V nejhorším případě by se mohlo stát, že by se mohly peníze i vracet,“ obává se Milan Pipal, předseda Regionální rady regionu Soudržnosti Severozápad.

V úterý policie obvinila 24 lidí z poškozování zájmů EU a dalších trestných činů souvisejících s dotacemi v Ústeckém a Karlovarském kraji. Jsou mezi nimi například ústecká exhejtmanka Jana Vaňhová, současný starosta Chebu Petr Navrátil nebo exšéf ČSSD v Ústeckém kraji Arno Fišera (více o zatýkání jsme psali zde).

Ústecký okresní soud poslal do vazby pouze podnikatele Daniela Ježka, podle policie jednu z hlav dotační mafie, u něhož podle soudu hrozilo, že by mohl ovlivňovat svědky. Ze seznamu všech obviněných, který MF DNES získala, vyplývá, že velkou část obviněných tvoří hodnotitelé projektů.

Hraje se o čtrnáct miliard korun

„Jde o rozsáhlou a sofistikovanou trestnou činnost, která není běžná, s mimořádně vysokou škodou tvrzenou policejním orgánem,“ sdělil soudce Martin Majchrák ve středu večer po té, kdy na Ježka uvalil vazbu a policie ho odvezla do vazební věznice v Teplicích. „Jestli se nemýlím, tak policie předložila projekty za 14 miliard korun,“ dodal.

ROP Severozápad dostal z evropských peněz celkem 19,5 miliardy. O tak vysoké částce, kterou měli politici, podnikatelé a úředníci ovlivnit, ale Pipal pochybuje. „Řada projektů už byla v minulosti evropskými úředníky zkontrolována,“ sdělil.

Proč ve vazbě neskončili i další z 24 obviněných, o tom lze jen spekulovat. Podle zdroje MF DNES obeznámeného s vyšetřováním se tak mohlo stát po výsleších, kdy někteří obvinění začali vypovídat. Dva z obviněných, Alexandr Novák a Pavel Kouda, jsou navíc v cizině.

Případy z minulosti

Podle policie i podle Pipala zatýkání souvisí s dokončenými případy z minulosti. „Ne z posledních čtyř let, kdy jsem předsedou. Z toho nemám žádné obavy,“ řekl Pipal.

Přitom mezi vyslýchanými je i současný místopředseda regionální rady a Petr Navrátil. „On byl v určitém období hodnotitel (starých projektů) a o ty dnes jde,“ sdělil Pipal.

Za ovlivňování dotací z EU na severu Čech už bylo odsouzeno několik lidí. Nejvyšší trest dostal v roce 2010 exředitel dotačního úřadu Petr Kušnierz. Nejprve si ve vězení odseděl půlku z pětiletého trestu a letos v březnu dostal další, sedmiletý.

A právě on se rozhodl s policií spolupracovat a poskytl jí svědectví o tom, k jakým machinacím s penězi EU na severozápadě docházelo. Policie pak začala konat i po trestním oznámení Leo Steinera, bývalého úředníka dotačního úřadu.

Podle webu Neovlivni.cz také po té, kdy se na policii s trestním oznámením a popisem konkrétních ovlivněných projektů obrátili exsenátorka Alena Dernerová, senátor Jaroslav Doubrava a mostecký podnikatel Jiří Zelenka.

ČSSD se distancuje

Přestože se zatýkání týkalo aktivních členů ČSSD Vaňhové (šéfka chomutovské organizace) a Fišery (nyní řadový člen), poslance a lídra krajských voleb za sociální demokracii Jaroslava Foldynu kauza příliš nezajímá.

„Pro mne je to minulost, já s oběma nemám nic společného. Pokud by to ale strana ignorovala, tak je tu velká šance, že budeme nařčení, že jsme toho součástí. Očekávám, že reflexe přijde z místních orgánů,“ sdělil Foldyna.

Miroslav Andrt, šéf krajské ČSSD, má za to, že by Vaňhová a Fišera měli pozastavit členství ve straně. Věcí se bude také zabývat sobotní krajská konference strany. Podle premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky je personální odpovědnost na krajské organizaci.

14. prosince 2016

,