David Ferko má v ústeckém sídlišti Mojžíř v romské komunitě autoritu.

David Ferko má v ústeckém sídlišti Mojžíř v romské komunitě autoritu. | foto: ČTK

Na pořádek v Mojžíři dohlížejí místní Romové sami, mají autoritu

  • 71
Radnice ústecké části Neštěmice zaměstnala v rámci takzvané dohledové služby Romy, kteří pomáhají zklidnit napjatou situaci na problémovém sídlišti Mojžíř. Pokud se pilotní projekt osvědčí, chce ho radnice rozšířit i do dalších problémových míst.

Podle starostky Yvety Tomkové vybrala radnice takové, kteří v Mojžíři a okolí sami žijí a u místních obyvatel mají autoritu. Jedním z nich je David Ferko,  který pracoval před lety jako asistent koordinátorky pro národnostní menšiny. Teď už víc než měsíc působí u dohledové služby. V Mojžíři žije 14 let. 

„Sám už jsem si říkal, že situace je tady tak napjatá, že se jen čeká, kdy to bouchne. Říkali jsme si, že se odtud odstěhujeme,“ řekl Ferko.

Dohledová služba řeší nepořádek na ulicích, sousedské vztahy nebo chování místních dětí. 

„Vysvětlujeme jim, že pozdě večer nemůžou běhat venku, že nemají dělat nepořádek a chovat se slušně. Většinou poslechnou a jdou domů,“ doplnil Ferko. 

Dohledová služba městské policie

V Mojžíři, kde je zhruba 600 bytů, ve kterých žijí přibližně 3 000 obyvatel, posílilo město i hlídky městské policie. Ta má také vlastní dohledovou službu a nasazuje ji do problémových lokalit. Působí například v Předlicích.

Za výhodu považuje to, že velkou část lidí ze sídliště zná. „Je to o tom, že se známe. Jsou tady i lidi, kteří mluví jenom romsky. To, že mluvíme stejně, odstraňuje bariéru. Je to hlavně o komunikaci.“

Podle starostky Tomkové dohledová služba radnici okamžitě informuje o všem důležitém. 

„Jsou to lidé, kteří chtějí něco změnit. I když nemají žádné pravomoci, jsou důležití. Pokud zjistí jakýkoli problém, obrací se na radnici nebo na policii. My se snažíme na jejich podněty reagovat okamžitě,“ řekla Tomková.

Po měsíci fungování je s prací dohledové služby spokojená. V Mojžíři jde o pilotní projekt. Dohledovou službu chce rozšířit i do dalších problémových částí.

Na kluky se obracíme, kvitují spulupráci starousedlíci

Místní Romy v dohledové službě oceňují i místní starousedlíci. „Když já okřiknu děti, aby nedělaly nepořádek a hluk, většinou na mě sprostě zaútočí nebo za mnou pak přijde celá rodina. K nim si to nedovolí. Kdykoli máme nějaký problém, na kluky se obracíme,“ řekla jedna z místních obyvatelek.

Situace na sídlišti se prudce zhoršila v posledních letech, kdy velkou část bytů skoupili spekulanti a realitní kanceláře. Stěhují sem sociálně slabé a nepřizpůsobivé z celého Česka. 

„Vlastníme v Mojžíři jedenáct bytů, většinu mají soukromí vlastníci. Nemáme možnost jakkoli ovlivnit, kdo se sem nastěhuje,“ vysvětlila Tomková. Řešením by podle ní byl výkup bytů, na ten ale radnice nemá peníze. 

„Lokalitám jako je Mojžíř by měl pomoci stát. Je hezké, že chce přispívat na demolice havarijních domů, pro obce je ale výkup bytů jedinou možností, jak se účinněji bránit přílivu dalších problémových lidí,“ dodala Tomková. 

Radnice se snaží s místními pracovat. „Přesvědčujeme místní, že je důležité dávat děti do školky, že jedině tak nebudou hned od první třídy diskvalifikované tím, že spoustu věcí neumí,“ doplnila Tomková.