Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Wikimedia Commons - Darwinek

Romové ovlivní chod obce, když se jich dost přihlásí ke své národnosti

  • 17
Pokud se při sčítání lidu v Ústeckém kraji přihlásí k romské národnosti v některých obcích více než 10 procent Romů, budou mít větší možnost, jak ovlivnit dění v obci. Mohou vytvořit speciální výbor, který má spolupracovat s místním zastupitelstvem.

Vyplývá to z informací Rady vlády ČR pro záležitosti romské menšiny, která chce při sčítání lidu v březnu 2011 spolupracovat s Českým statistickým úřadem.

"Obec, kde se přihlásí minimálně 10 procent obyvatel k příslušnosti k některé z národnostních menšin, zřídí podle zákona výbor pro národnostní menšiny, jehož členy musí být i zástupci přihlášených menšin," uvádí Eva Košatková z kanceláře Rady vlády ČR pro záležitosti romské menšiny. V kraji stačí pro větší vliv menšiny 5 procent obyvatel.

Komise se bude zasazovat o své potřeby, může třeba rozhodovat o vytvoření dvojjazyčných nápisů obcí, v nichž menšina žije. Mluvčí sčítání lidu Ondřej Kubala nicméně odmítl, že by se to týkalo Romů. "Takový podnět jsme nezaznamenali. Bylo to myšleno obecně," podotýká Kubala.

"Týká se zejména obcí v Moravskoslezském kraji," reagoval tajemník rady Milan Pospíšil s tím, že v řadě obcí tohoto regionu dvojjazyčné názvy již jsou.

V Ústeckém kraji o něco podobného podle Pospíšila není zájem. "Ani německá menšina neusiluje o přidání původního názvu obce na informační ceduli," podotýká.

Romové mají ke sčítání lidu nedůvěru

Spolupráce statistického úřadu a rady má vést k odbourání nedůvěry Romů vůči sčítání a obav ze zneužití poskytnutých údajů o národnosti. Při minulém sčítání před deseti lety se podle Košatkové přihlásilo k romské národnosti 11 tisíc lidí z celé republiky. "Kvalifikovaný odhad je však 170 až 200 tisíc," říká k tomu Košatková.

Podle ní je významným faktorem, který působí na ochotu Romů přihlásit se ke své národnosti, negativní zkušenost s evidencí Romů v minulosti, na kterou navazovala, zejména v období druhé světové války, protiromská opatření. Ta měla za následek i omezení jejich občanských a lidských práv.

Se sčítáním lidu v Ústeckém kraji se počítá i s pomocí romských asistentů. Ti dají Romům také letáky, které jim vysvětlí, k čemu je sčítání dobré. V rámci sčítání se mají proškolit i terénní pracovníci obcí.

Ostatní menšiny v kraji i celé republice si při sčítání lidu budou muset vystačit s instrukcemi k vyplnění dotazníku v angličtině, francouzštině, polštině, vietnamštině, ukrajinštině a němčině.