Budova Činoherního studia v Ústí nad Labem | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Památkáři ministerstvu doporučili jednat o ochraně Činoherního studia

  • 3
Budova bývalého Činoherního studia v ústeckém obvodu Střekov je o krok blíže tomu, aby se stala kulturní památkou. Ústečtí památkáři ministerstvu kultury doporučili, aby se zabývalo návrhem občanského sdružení 400/27 udělit budově památkovou ochranu.

Ta má zabránit změně budovy na obchod či hospodu. "Obdrželi jsme návrh zpracovaný Národním památkovým ústavem v Ústí nad Labem," potvrdila MF DNES mluvčí ministerstva kultury Helena Markusová.

Památkáři své doporučení postavili mimo jiné na tom, že budova je kvalitním dílem významného německého architekta Richarda Broscheho, že se v objektu odehrála premiéra československého zvukového filmu nebo že tu od roku 1981 sídlilo třiatřicet let Činoherní studio.

"Jsem rád, i když jsem čekal, že to ústecký památkový ústav doporučí. Teď budeme čekat, jak to dopadne ještě na ministerstvu," uvedl architekt Matěj Páral, který se sdružením 400/27 spolupracuje

Ústecké oddělení památkového ústavu se k svému doporučení vyjádřit nechtělo. "Nebudu k tomu dávat žádný komentář," řekl ředitel ústeckých památkářů Petr Hrubý.

Jejich stanovisko je přitom důležité. Kdyby ministerstvu návrh na posouzení nedoporučili, cesta budovy za památkovou ochranou by skončila. Teď ale resort zahájí správní řízení.

Už samotné řízení budovu ochrání

"V tomto řízení si ministerstvo vyžádá stanovisko úseku památkové péče krajského úřadu a obce s rozšířenou působností (Ústí nad Labem - pozn. red.), dá vlastníku věci možnost se s těmito stanovisky seznámit a poté rozhodne," popsala mluvčí ministerstva Markusová.

Takové řízení trvá několik měsíců a ústecký magistrát jako vlastník budovy ho po celou dobu nebude moci například prodat nebo přestavět ke komerčním účelům.

"Je povinen stavbu chránit před poškozením, zničením či odcizením a oznámit ministerstvu každou zamýšlenou i uskutečněnou změnu vlastnictví, správy či užívání," přibližuje Markusová.

Právě o to šlo sdružení 400/27 především. Chtělo zabránit využití budovy pro jiné než divadelní účely, o čemž se po likvidaci Činoherního studia radnicí spekulovalo. "Nejspíš tu hrozí užití budovy k účelům, které neodpovídají kulturní hodnotě," řekl tehdy Páral.

Radnice to odmítla s tím, že budova bude dál sloužit divadlu. Objekt je prázdný od dubna, kdy ho soubor Činoherního studia musel opustit.

Podívejte se, čemu má památková ochrana zabránit:

25. dubna 2014