Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Sváček, MAFRA

Chomutov mění sídliště na přání. Dospělí chtějí zeleň, děti graffiti

  • 0
V příštím roce začne rozsáhlá rekonstrukce kulturního střediska a jeho okolí na chomutovském sídlišti Zahradní. Plány mohli ovlivnit i místní. Na jejich přání zmizí schody a další bariéry, naopak tu přibudou stromy a lavičky.

Lidé se ke změnám sídliště mohli vyjádřit jak v dotaznících, tak při veřejných setkáních s představiteli vedení města. Zajímavostí bylo, že názor dětí se částečně odlišoval od přístupu dospělých.

Proměny Chomutova

Dlouhodobý Integrovaný plán rozvoje města v Chomutově s názvem Sídliště - místo pro život, v jehož rámci se chystá i úprava okolí Kulturního a společenského střediska, zahájilo město už v roce 2009.

Na celý projekt dostal Chomutov dotaci 263 milionů korun z Integrovaného operačního programu.

Zatím se například opravily a zateplily bytové domy na sídlištích Březenecká, Kamenná, Zahradní a Písečná za více než 100 milionů korun, z čehož téměř polovinu pokryla dotace.

Na veřejné prostory na sídlištích bylo určeno 138 milionů korun.

Dospělí chtěli víc zeleně ze severní i jižní strany objektu, naopak se jim nelíbila různá zákoutí či bariéry a problém měli s graffiti. Naopak děti by malby na stěnách klidně i rozšířily.

"Důležité jsou pro nás všechny podněty, které jsme získali. Veřejný prostor je však místem konsenzu, jenž musí akceptovat návrhy a požadavky všech skupin obyvatel," podotkl primátor Jan Mareš.

S názory veřejnosti pracují i projektanti, kteří už před zahájením veřejné diskuse měli podobný názor, jaký vzešel z dotazníků a debat. Projekt přestavby Kulturního a společenského střediska tak počítá s odstraněním bariér v podobě schodů a pravých úhlů.

Obchody a provozovny uvnitř objektu by měly být nově přístupné z vnějšku, zatímco dosud se do nich chodí z vnitřní pasáže. A v okolí kulturního domu mají zahradní úpravy přinést víc stromů či cest s lavičkami.

Kritizované herny v kulturním středisku zůstanou

Obyvatelé by také rádi viděli, kdyby středisko víc sloužilo kultuře díky společenskému sálu a službám, naopak se jim nelíbí herny a bary. I s nimi se ale musí dál počítat, protože většinou jsou v části objektu, která nepatří městu, nýbrž soukromému majiteli.

"Většina lidí se přiklonila k variantě částečné demolice, která by oddělila městskou část od té soukromé," sdělila Lenka Petříková z oddělení rozvoje města.

Letos se dokončí projekt a příští rok Chomutov počítá s úpravou okolí kulturního domu, na kterou je připraveno 41 milionů. Přestavba samotného Kulturního a společenského střediska se chystá až na příští roky, ale je jasné, že i ona spolkne desítky milionů. Objekt je totiž dlouhý 250 a široký 70 metrů.

Zkrášlení okolí kulturního domu je součástí projektu s názvem Sídliště - místo pro život.

"Průběžně tak vznikají nová parkoviště, chodníky, hřiště, odpočinkové zóny a opravují se zastávky nebo podchody, aby se zlepšil život na sídlištích," řekla projektová manažerka Lenka Kynčilová.