Trenér ústeckých atletů Alexej Lesnik klečí před plošinou, kde měla být cílová...

Trenér ústeckých atletů Alexej Lesnik klečí před plošinou, kde měla být cílová kamera. Jenže cíl je o dva metry vedle. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Atlety děsí oprava stadionu, cílová kamera měla být metry před cílem

  • 18
Modernizace ústeckého fotbalového stadionu šokovala místní atlety, kteří ho také využívají. Zjistili, že při stavbě nové tribuny odpovídající ligovým standardům vznikla plošina pro atletického rozhodčího dva metry před cílem běžeckých tratí. Na plošině přitom měla být i kamera automatického měření času zabírající cílovou čáru.

"Když jsem jim říkal, že cílová kamera má být na úrovni cílové čáry, tak na mě jen koukali," líčí jeden z trenérů tamního atletického klubu USK VŠEM Alexej Lesnik, který na problém upozornil zástupce dodavatelské firmy.

Na plošině má mít rozhodčí kompletní zázemí včetně počítače, aby měl nejlepší podmínky pro vyhodnocování výsledků běžců. Kamera nemůže být na dráze ani na ploše fotbalového hřiště. Překážela by tam jiným sportovcům, navíc musí snímat doběh do cíle z patřičného nadhledu.

"Bez kamery přitom nemůžeme pořádat žádné závody," říká Lesnik.

Na stadionu se atletických závodů koná spousta. Vrcholem sezony bývá letní velká cena, na kterou se sjíždějí špičkoví domácí i zahraniční atleti včetně sprinterů světové výkonnosti. 

"Postupovali jsme přesně podle projektové dokumentace, týdně jsou tam kontrolní dny," odmítá odpovědnost za chybné umístění plošiny jeden z jednatelů dodavatelské firmy Metall Quatro Miroslav Štýbr.

Projektanti vycházeli ze starého nákresu

Jak zjistila MF DNES, za chybu může firma G Design, která rekonstrukci stadionu projektovala a podle jejíchž nákresů se zhotovitel řídil.

"Je to nepříjemné, stalo se," přiznal jednatel G Design Milan Gottlieb.

Jeho tým totiž při tvorbě projektu vycházel z nákresů stadionu a dráhy, jež byly zpracovány zhruba v roce 2006 pro rekonstrukci zadní malé tribuny při jedné z prvních etap oprav stadionu.

V podkladech byla cílová čára zakreslená špatně. Firma G Design si chyby nevšimla a zanesla ji i do projektu rekonstrukce hlavní tribuny. A podle ní pak špatně umístila i prostor pro kameru.

"Samozřejmě jsme se tam byli podívat. Ale v těch rozměrech jsme nezaregistrovali, že cílová čára je bohužel jinde," podotkl Gottlieb. Dodal, že přesné určení cíle ztížilo i to, že projektanti byli na stadionu v zimě, když byl sníh.

Kamera nakonec bude na sloupu

Trenér Lesnik se nakonec s projektantem Gottliebem dohodl alespoň na improvizovaném řešení.

"Instalujeme ocelový sloupek, který bude přesně na úrovni cílové čáry a na kterém bude odnímatelná kamera," přibližuje Gottlieb. G Design náklady uhradí ze svého.

Sloupek bude napevno přichycený k hrazení tribuny, což bude omezovat výhled diváků v bezprostředním okolí. Také rozhodčí na plošině tak nebude mít kameru na dosah ruky. Řešení proto není ideální, ale jiné už možné není.

Zbývá však ještě jeden problém. Při rekonstrukci se nepočítalo ani s vybudováním přímého přístupu z plošiny na dráhu. Rozhodčí přitom mezi oběma místy musí během závodů několikrát přecházet, třeba při nastavení fotobuněk snímajících pro kameru finiš běžců.

"Rozhodčí se mezi kamerou a cílem pohybuje tak desetkrát během závodů," podotýká Lesnik.