Budova ústeckého magistrátu. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Ústí chce modernizovat památkově chráněnou budovu magistrátu

  • 3
Budovy ústeckého magistrátu čeká modernizace. Plánuje ji koalice ANO a PRO! Ústí. Vedení města hodlá zlepšit sociální zázemí zaměstnanců, snížit energetické náklady budov či vyměnit stávající osvětlení za úspornější.

„Budovy magistrátu jsou v katastrofálním stavu, ten stav neodpovídá požadavkům na moderní budovu,“ poznamenal první náměstek primátora Martin Hausenblas.

Objekt magistrátu se skládá ze dvou budov, hlavní má průčelí na Lidickém náměstí a novější budova na ni navazuje z jižní strany. Oprav se mají dočkat obě dvě. V hlavní budově se počítá s výměnou oken či zateplením střechy, novější stavba by pak měla získat nový plášť.

„Záměr rekonstrukce vychází především z potřeb snížit vysokou energetickou náročnost budovy a zlepšit technický stav objektu,“ sdělil referent odboru rozvoje města Vít Zíka.

Na kolik investice přijde, zatím není jasné. Na otázky ohledně ceny, technických podrobností a proveditelnosti celé akce má odpovědět studie, na jejíž vypracování město uvolnilo půl milionu korun. 

„Součástí této studie by mělo být i zaměření skutečného stavu budovy a místností a jejich využití z důvodu absolutní absence těchto potřebných podkladů,“ dodala mluvčí magistrátu Romana Macová.

Je to zajímavá a výrazná stavba, říká historik

Soutěž o zpracování studie chce město vyhlásit na přelomu dubna a května, dokumentace by pak mohla být hotová do konce roku. Město počítá se spolufinancováním rekonstrukce z dotací, proto se termín opravy bude vázat k době vypsání dotačních výzev.

„Určitě ale chceme rekonstrukci realizovat do konce volebního období,“ zmínil náměstek Hausenblas.

Hlavní budova magistrátu představuje jednu z nejcennějších staveb, které v Ústí jsou.

„Je zajímavou a výraznou stavbou. Pro mnoho Ústečanů je překvapení, že je jako jeden z asi patnácti domů v celém městě památkově chráněn,“ sdělil historik Martin Krsek. Budova vznikla roku 1961, vystavěna byla v takzvaném bruselském stylu.

Právě s ohledem na památkovou ochranu je zřejmé, že zásahy do vnější části budovy při její rekonstrukci budou muset být citlivé. „Bude to otázka kompromisů mezi představou města a mezi tím, co je nutné v rámci památkové ochrany respektovat,“ upozornil Krsek.