Ve znovuotevřené umělé jeskyni. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Teplice mají novou turistickou atrakci, znovuobjevenou umělou jeskyni

  • 3
V zahradě teplického regionálního muzea stojí tzv. grotta, uměle vybudovaná jeskyně s unikátní výzdobou. Kolem roku 1630 ji nechal vystavět majitel zdejšího panství Vilém Vchynský. Tehdy jako součást zámku sloužila služebnictvu, teď se vůbec poprvé otevřela veřejnosti.

Tato umělá jeskyně vznikla jen několik let předtím, než byl Vilém Vchynský zabit. Grotta v Teplicích pak upadla na spoustu let v zapomnění.

Inspiraci si vzal Vchynský z pražského paláce Albrechta z Valdštejna, od něhož teplické sídlo dostal. Stavbu nechal vyzdobit štukovými krápníky a bohatou plastickou dekorací.

„Vytvořena byla podle grafické předlohy určené pro zahradu Heidelbergu, sídla zimního krále Friedricha V. Falckého, která byla nazývaná osmým divem světa,“ říká Bohuslava Chleborádová, vedoucí historického oddělení muzea.

Na konci 18. století další majitel panství Jan Nepomuk Clary-Aldringen prostory umělé jeskyně přestavěl a nechal tu zbudovat jídelnu pro vyšší služebnictvo.

Výzdoba zůstala neporušena

Později pak byla grotta zabílena, účel místnosti zapomenut a stal se z ní například odkládací prostor.

„Třeba z inventáře z roku 1831 vyplývá, že zde bylo zázemí teplické kavárny Johana. Na počátku normalizace byla zrušena a z jídelny i zbytku grotty se stala muzejní truhlárna,“ přibližuje nejmladší historii jeskyně Chleborádová.

Výzdoba zůstala naštěstí vždy neporušena a zachovala se dodnes. Na počátku roku 2013 začalo muzeum s obnovou tohoto unikátního prostoru.

Letos v květnu byla rekonstrukce dokončena a návštěvníci muzea si jeskyni mohou nově prohlédnout, protože se stala součástí prohlídkové trasy D.