Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Policie ČR

Manželé zaplatili realitce miliony za dům v insolvenci, přišli o ně

  • 62
Policie vyšetřuje činnost realitní kanceláře z Ústí nad Labem, která zřejmě prodala jednu nemovitost více zájemcům. Ti teď nemají ani dům, ani peníze. V případu předběžně figuruje pět poškozených a škoda je sedm milionů korun.

„Případ vyšetřuje krajská kriminálka,“ potvrdila krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Dodala ale, že policie zatím nikoho neobvinila.

Jedněmi z poškozených jsou Jitka a Roman Klezlovi z Ústí nad Labem. Manžele se třemi malými dětmi loni na podzim zaujal inzerát, ve kterém realitka nabízela rodinný dům v Radešíně s rozsáhlou zahradou. Nabídka byla na první pohled velmi lákavá. Firma totiž původní částku 3,15 milionu korun Klezlovým snížila na 2,22 milionu.

„Dům patřil ženě, která si od banky půjčila peníze na podnikání a ručila za ně svým domem. Záměr jí ale nevyšel a insolvenční správce pověřil prodejem nemovitosti zmíněnou realitní kancelář,“ přibližuje Roman Klezla.

Dvojici se nejdříve zdálo vše v pořádku. „Realitka na nás působila věrohodným dojmem, na trhu byla patnáct let,“ říká Klezla. V listopadu proto s realitní společností podepsali smlouvu o rezervaci domu a její jednatelce Jitce Hájkové Vojtíškové zaplatili zálohu 220 tisíc korun, kterou posléze kvůli údajnému prodloužení rezervace navýšili o dalších sto tisíc.

Právník manžele ujistil, že platit předem je běžné

Na konci března si půjčili peníze od tchána a doplatili celou kupní cenu. Na účet realitky poslali zbývajících 1,9 milionu. Jenže to udělali ještě před podpisem kupní smlouvy. „Mně se to nezdálo, ale právník nám sdělil, že je to běžné,“ říká Klezla.

Když pak za dva dny přišli do sídla firmy, aby smlouvu podepsali, jednatelka Vojtíšková ji podepsat odmítla. Jako důvod podle Klezly uvedla, že Komerční banka coby věřitel chce prodej domu prodloužit o další měsíc. Měla to prý být jen formalita. Klezlovi se ale obrátili na banku a zjistili, že jim realitka lže.

„Bylo nám sděleno, že minimální cena domu je 2,7 milionu a že banka nikdy nedala souhlas k prodeji za sumu o půl milionu nižší,“ popisuje Klezla. Dvojice zašla i za insolvenčním správcem, ani on ale prý o chystaném prodeji nic nevěděl.

Klezlovi se rozhodli, že z podezřelého obchodu raději vycouvají. Když ale po realitce chtěli vrátit peníze, narazili. Jednatelka je sice ubezpečovala, že jim více než dvoumilionovou částku vrátí, ale ani přes opakované urgence to dosud neudělala.

Jednatelka se k případu odmítá vyjadřovat

Klezlovým došla trpělivost a podali na Vojtíškovou trestní oznámení. Posléze přišli na to, že jednatelka nemá na účtu ani korunu a trestních oznámení padlo víc. Další z poškozených vylíčil svůj podobný příběh v televizním pořadu Očima Josefa Klímy. Realitka přitom vyvíjí činnost dál.

Vojtíšková nechtěla nařčení zákazníků nijak komentovat. „Nebudu se k tomu vyjadřovat,“ uvedla. Doplnila jen to, že ji policie dosud nekontaktovala. V minulosti už přitom jednou byla za napomáhání k podvodu podmínečně odsouzená.

Zvláštní je už to, že dům dlužníka prodávala realitní kancelář. „Já si nedovedu představit, že bych to pustil z ruky,“ říká například insolvenční správce Aleš Klaudy. Podotkl, že prodeje domů dlužníků přes realitní kanceláře nebývají časté, nejběžnější praxí je podle něj vypsání výběrového řízení nebo veřejné dražby.