Poslankyně ODS Ivana Řápková kritizovala balíček zákonů, s nimiž přišel Ústecký kraj.

Poslankyně ODS Ivana Řápková kritizovala balíček zákonů, s nimiž přišel Ústecký kraj. | foto: Petr Topič pro iDNES.cz

Řápková zkritizovala Ústeckému kraji jeho zákony proti nepřizpůsobivým

  • 7
Bývalá primátorka Chomutova a nynější poslankyně za Ústecký kraj Ivana Řápková z ODS zkritizovala před krajskými zastupiteli balíček zákonů, který měl zklidnit sociální napětí na místech, jako je Šluknovsko. Iniciativu kraje vláda nedávno odmítla, Řápková ji jako členka výboru pro bezpečnost a sociální politiku roztrhala na kusy.

"Balíček je neschvalitelný. Buď návrhy v něm obsažené už byly dříve schválené, nebo jsou nerealizovatelné," řekla Řápková ve středu před zastupiteli.

Kvůli legislativnímu balíčku už to byl druhý políček kraji. První mu uštědřila před 14 dny vláda, když krajské návrhy smetla ze stolu a Sněmovně je nedoporučila ke schválení. (více o tom zde)

Součástí iniciativy kraje bylo například zpřísnění trestů za opakované přestupky, propojené databáze přestupků mezi obcemi či změna loterijního zákona - aby obce o automatech a videoterminálech mohly rozhodovat samy. (o legislativních návrzích kraje čtěte zde)

"Balíček je mimo jiné reakcí na události, které se staly před více než půldruhým rokem v Litvínově a přichází pozdě," kritizovala Řápková.

"Stalo se přesně to, před čím jsme varovali, a to je politizace našich legislativních návrhů. Stojíme si za tím, že ústecký balíček je připravený pečlivě, odborně a se znalostí věci," zareagovala na vystoupení Řápkové hejtmanka kraje Jana Vaňhová.

Návrhy kraje nejsou provázané se zákony

Svou kritiku však opřela Řápková o několik konkrétních příkladů. "Kvůli zpřísněnému trestání přestupků by se tak stalo trestným činem třeba opakované zanedbání úklidu či odkládání odpadu jinde, než je určené," vysvětlila.

Pak připomněla, že novelu loterijního zákona už dávno podepsal prezident, že návrh na tzv. sociální bydlení už upravují existující právní předpisy a že další krajské návrhy už v rámci zákona o hmotné nouzi a přestupkového zákona projednává Sněmovna i Senát.

"Balíček není dostatečně provázaný s existujícími zákony a navrhovaná ustanovení by tak nemohla být účinně využívána," zastřešila svou kritiku krajských návrhů.

Řápková také podotkla, že kraj ohledně své iniciativy s poslanci nespolupracoval a jeho snahu nepřímo označila za mediální trik a populismus.

"Slova paní poslankyně o populismu jsou důkazem, že se snaží poškodit úsilí Ústeckého kraje o rychlé a systémové řešení sociálních problémů," ohradila se hejtmanka Vaňhová. Ústecký kraj v reakci na vládní odmítnutí sepsal na podporu svého legislativního balíčku petici. (více o ní zde)