V Dubí letos radnice spočítala, že když bude platit svoz odpadů sama, vyjde to levněji, než kdyby musela vymáhat dluhy od neplatičů. (Ilustrační snímek)

V Dubí letos radnice spočítala, že když bude platit svoz odpadů sama, vyjde to levněji, než kdyby musela vymáhat dluhy od neplatičů. (Ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Města přitvrdila kvůli odpadu. Na dlužníky poplatků posílají exekutory

  • 12
Radnice na severu Čech začaly vymáhat poplatky za odpad. Nejradikálněji postupuje Děčín a Chomutov, kde dlužníky rovnou předávají exekutorům. Některá města naopak platí likvidaci odpadu sama, protože to podle jejich propočtu vyjde levněji než spory s dlužníky.

"V následujících dnech začneme obyvatele upozorňovat dopisem. Pokud dlužníci nebudou reagovat a své dluhy neuhradí, začne je vymáhat správce daně nebo smluvní exekutor formou zabavení movitého majetku," říká mluvčí Chomutova Šárka Schönová.

V Chomutově dluží letošní poplatek za odpad téměř šest tisíc lidí, což pro město představuje skoro tři miliony korun. Poplatek měli lidé zaplatit do konce srpna, v září magistrát ještě vyčkával na platby inkasem, které se mohly zpozdit.

Teď dostanou neplatiči dopisem výzvu k poslední šanci zaplatit odpad do patnácti dnů, pak už je čekají tisícikorunové pokuty.

"Neuhrazenou částku může správce zvýšit až na trojnásobek. Po marném uplynutí lhůty náhradní splatnosti může magistrát vydat příkaz k exekuci. V tomto případě se neplatičům částka prodraží ještě o exekuční náklady a poplatky," upozorňuje ekonom chomutovského magistrátu Jan Mareš.

Loni lidé v Chomutově nezaplatili za odpad tři miliony, vymáháním starších pohledávek se ale podařilo získat čtyři miliony, takže magistrát skončil v plusu. Celkem ale neplatiči od roku 2002 dluží Chomutovu na poplatcích za odpad 18 milionů. To je tolik, jako kdyby ve městě jeden rok nezaplatil nikdo.

Děčín už získal exekuční příkaz na 250 dlužníků

Podobnou částku dluží lidé za odpad také v Děčíně. "Loni byl dluh 17,6 milionu korun, letos se to zvýšilo už na 17,7 milionu," potvrdila děčínská mluvčí Markéta Lakomá.

Jaký bude celkem nárůst dluhu za letošek, však zatím není jasné, protože lidé v Děčíně si mohli poplatek rozdělit a termín pro zaplacení druhé splátky vyprší posledního listopadu.

Celkem je v Děčíně za deset let už přes 11 tisíc dlužníků. "Na 250 z nich už byl loni vydaný exekuční příkaz," podotkla Lakomá.

Celý měsíc mají ještě na zaplacení odpadů lidé v Litoměřicích, v Ústí nad Labem skončil termín pro zaplacení posledního září.

"Kdo nezaplatil včas, tomu se zvýší poplatek na trojnásobek," řekl mluvčí ústeckého magistrátu Karel Rouč.

V Mostě, Teplicích a Dubí lidé za svoz odpadů neplatí

Některá města, jako Most nebo Teplice, poplatky za svoz odpadu nevybírají. "Z hlediska administrativy to je snazší, zase ale město musí celou částku za likvidaci odpadu platit samo," říká vedoucí oddělení životního prostředí na teplickém magistrátu Dagmar Teuschelová.

Například v Dubí si ale letos spočítali, že když bude radnice platit svoz odpadů sama, vyjde ji to nakonec levněji, než kdyby musela vymáhat dluhy od neplatičů (o analýze Dubí zde).

Poplatky navíc náklady na likvidaci odpadů nepokryjí. Například Chomutov na ni doplácí ještě asi 10 milionů korun.