Pracovníci firmy najaté městem zaslepili kanalizaci od domu k čističce 30. října odpoledne. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Radnice odřízla dům od čističky odpadních vod. Kvůli sporu o odkup

  • 18
Zhruba dvacítka obyvatel bytového domu v Terezínské ulici v Lovosicích má problém. Od čtvrtka jim na žádost radnice zaslepili dělníci přípojku do čistírny odpadních vod a hrozí, že jim splašky a odpadní vody zaplaví zahradu, ale i domácnosti. Vyvrcholil tak spor o odkup podílu v čističce.

Jádrem dlouholetého sporu mezi radnicí a vlastníky bytů je právě zdejší čistírna. Užívají ji dva domy a město od roku 2010 trvá na tom, aby ji vlastníci bytů odkoupili. Jeden z domů tak učinil, druhý nikoli.

„Jenže v případě prvního domu bylo odkoupení podílu čističky podmínkou k tomu, aby si lidé mohli koupit i samotné byty do osobního vlastnictví. V druhém domě naopak vlastníky bytů již jsme a chceme platit řádné stočné, nikoli kupovat čistírnu,“ zlobí se

Stanislav Novák, předseda výboru Společenství vlastníků jednotek domu 489/64. Stočné však lidé z domu neplatí, protože dosud nevznikla smlouva o pronájmu čistírny.

„Pokud užívám elektřinu, tak si také přeci nekoupím podíl v elektrárně,“ pokračuje.

Společenství vlastníků osmi bytů dotčeného domu s městem o situaci několikrát jednalo a navrhovalo sepsání nájemní smlouvy na užívání čistírny. Žádná schůzka však řešení nepřinesla.

Spor vygradoval 20. října, kdy se na dveřích bytového domu objevilo oznámení o tom, že 30. října bude zaslepená přípojka a lidé by neměli od tohoto data používat toalety, pračky či sprchy, pokud si nechtějí znečistit byty. „Snažili jsme se to teď s městem řešit každý den, ale bez úspěchu, protože jsme na městském úřadě nikoho kompetentního nezastihli,“ říká Novák.

Radnice: Plníme usnesení zastupitelstva

Lovosická radnice razantní opatření obhajuje. Přesto podle místostarostky Vladimíry Novákové dělalo město vše pro to, aby k zaslepení nemuselo dojít.

„Majetkosprávní odbor navrhl nájemní smlouvy, ale zastupitelé nakonec rozhodli, že se přípojka zaslepí, protože nájemníci se bezdůvodně obohacují,“ podotýká Nováková a doplňuje, že radnice už v dubnu vlastníkům bytů zaslala vyjádření s tím, že si mají najít náhradní variantu řešení. „Měli na to několik měsíců. Konkrétní návrh nájemní smlouvy nám ale nedali. Nyní jsme jen splnili usnesení zastupitelstva,“ doplnila místostarostka.

Předseda společenství vlastníků však jednání popisuje odlišně. „Na radnici nám několikrát řekli, že určí výši stočného a ozvou se nám. Pak ale vždy přišla výzva, abychom podíl na čistírně odkoupili, nebo nám zaslepí přípojku,“ dodává Novák, který celou věc předal policii.

Případ nyní řeší právníci obou znesvářených stran, kteří zvažují další kroky. Čas však hraje v neprospěch lidí z bytového domu, kteří nyní spoléhají pouze na malou několikasetlitrovou jímku. „Řešili jsme s Krajskou hygienickou stanicí, zda nebyl  porušen zákon o ochraně veřejného zdraví, ale ten se na náš případ vztáhnout nedá. Zvažujeme podání návrhu na předběžné opatření k soudu, ale to musí být na základě žaloby,“ říká Novák s tím, že jímka či případné mobilní toalety jsou jen nouzovým řešením.

„Náklady za jejich vyvážení bychom požadovali zaplatit od města. Dlouho takto ale fungovat nelze, vždyť v domě jsou malé děti. Snad se nám podaří přípojku obnovit co nejrychleji,“ doufá Novák.