Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Radnice nekontrolovala hospodaření, účetní si z třebenické kasy vzala 2,5 milionu

  • 0
Litoměřický soud projednává milionovou zpronevěru, které se měla dopustit bývalá ekonomka radnice v Třebenicích. Podle obžaloby připravila školu a radnici o dva a půl milionu korun. Ženě hrozí až osmileté vězení.

Výslechy svědků, kteří před trestní senát předstoupili v pondělí při pokračování hlavního líčení, ale naznačily, že Třebenice o tolik peněz vůbec nemusely přijít. Na radnici ani ve škole, kterou zřizuje město, totiž neprobíhaly finanční kontroly, jak by bylo potřeba.

případ v kostce

Městská ekonomka měla v letech 2001 až 2008 připravit městský úřad o 2,4 milionu korun, školu o sto tisíc. Peníze si začala na svůj účet posílat kvůli rodinným a finančním problémům. Podvody objevil až po sedmi letech starosta Vobořil při náhodné kontrole faktur.

Platby žena hradila dvakrát – stejnou částku poslala jednou na správný účet, třeba za plyn, vodu nebo elektřinu, podruhé na svůj soukromý účet.

Vyplynulo to především z výpovědi Františka Immera, který byl od obecních voleb v roce 2006 do března 2007 členem finančního výboru.

"Podíváme se na pár faktur a půjdeme. Co bychom tu hledali?" prohlásil údajně začátkem roku 2007 jeden z Immerových kolegů při kontrole v třebenické škole.

Kontroly byly podle Immera nejen formální, ale také nepřipravené. "Říkal jsem, že bychom potřebovali také směrnice, zřizovací listiny, prostě podklady od města," vyprávěl.

Na podvod se přišlo náhodou

Nic takového ale finanční výbor nedostal, naopak se brzy poté rozpadl, když jeho předseda odstoupil. Do nového finančního výboru Třebenic už se Immer nedostal. Když na některé chyby přímo na zastupitelstvu upozorňoval, starosta Václav Vobořil jej prý odbýval, že si paragrafy vykládá po svém.

Dalším problémem třebenické administrativy byla skutečnost, že obžalovaná byla ekonomkou města a zároveň i ekonomkou školy. Teoreticky by tedy měla sama sebe řídit a zadávat si některé úkoly. Obě funkce přitom byly náročné a obžalovaná přiznala, že je časově špatně zvládala.

"Tehdy jsem s takovou dělbou práce nesouhlasil. Myslel jsem si, že by jedna pracovnice měla být na městském úřadě a druhá ve škole," vzpomínal u soudu Jaroslav Houdek, který byl do roku 2006 místostarostou Třebenic. V současné době je na každé z těchto pozic jedna pracovnice na plný úvazek.

Obžalovaná slíbila, že zpronevěřené peníze vrátí. Část získá prodejem svého majetku, část chce splácet.