Radek Rybáček, bývalý předseda představenstva společnosti Heavy Machinery...

Radek Rybáček, bývalý předseda představenstva společnosti Heavy Machinery Services, již dříve před soudem. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Manažeři jsou obžalovaní, že ošidili stát a pojišťovny o 40 milionů

  • 0
Okresní soud v Lounech začal v úterý projednávat případ strojírenské firmy Heavy Machinery Services, dříve známé pod názvem Legios, a jejích dvou bývalých šéfů. Vagonka i manažeři jsou obžalovaní z toho, že za zaměstnance neodváděli daně a poplatky za sociální a zdravotní pojištění.

Podle obžaloby manažeři ošidili stát a zdravotní pojišťovny o 40 milionů korun. Oběma mužům hrozí až osmileté vězení, firmě zákaz činnosti.

Fotogalerie

Obžaloba ležela u soudu už od června letošního roku, kvůli opakovaným omluvám obžalovaných bylo zahájení líčení několikrát odročené.

Ani v úterý nedorazili všichni aktéři kauzy. Do soudní síně v doprovodu dvou advokátů přišel jen Radek Rybáček, který byl předsedou představenstva společnosti v letech 2009 až 2013.

Jeho nástupce advokát Pavel Prázný, který byl v roce 2013 na několik měsíců pověřený řízením firmy, prostřednictvím svých dvou advokátů požádal o jednání v nepřítomnosti. Soud žádosti vyhověl.

Bez řádné omluvy nedorazil zmocněnec společnosti. Soudce i přesto líčení zahájil s tím, že upozorní advokátní komoru na nestandardní chování tohoto advokáta.

Státní zástupkyně viní muže i firmu z toho, že za pracovníky neplatili daň z příjmů fyzických osob a pojistné na sociální a zdravotní pojištění v od prosince 2012 do října 2013.

Firma má 40 milionů na úhradu škody

„Obžalovaní povinné úhrady za zaměstnance řádně neodváděli, měli přitom k dispozici dostatek finančních prostředků. Na výplatních páskách zaměstnanců přitom tyto částky strhávali,“ uvedla Dagmar Olšáková.

Rybáček před soudem přečetl připravené prohlášení, ve kterém obžalobu odmítl. S obžalobou nesouhlasí, tvrdí, že žádný trestný čin nespáchal.

„V té době měla společnost čtyři závody a více než tisíc pracovníků. Mým úkolem bylo navštěvovat obchodní partnery a zákazníky, kterých byly stovky, a získávat zakázky. Trávil jsem dva až tři dny v týdnu v zahraničí. Platby jsem na starosti neměl. Nikdy jsem ani nedával příkaz k tomu, co se má platit a co ne,“ řekl. Na další dotazy soudu odmítl odpovídat.

Obžalobu u policejního výslechu odmítl i druhý obžalovaný Prázný. „Při jmenování do funkce jsem měl za úkol jednat s věřiteli. Provedením plateb jsem se nezabýval,“ četl soudce výpověď obžalovaného z protokolu.

Advokáti Rybáčka soud upozornili, že na bankovním účtu firmy je 40 milionů korun určených na úhradu škody. Pokud k úhradě dojde, mají obžalovaní velkou šanci, že se vyhnou potrestání.

Insolvenční případ Heavy Machinery Services

Výplatu ale komplikuje probíhající insolvenční případ Heavy Machinery Services. Krajský soud v Českých Budějovicích, který insolvenci řeší, firmě zakázal bez svolení insolvenčního správce s těmito penězi nakládat (psali jsme o tom zde).

„Dělám kroky, aby zaplacení dlužných odvodů došlo. Očekávám, že by k tomu mohlo dojít na jaře příštího roku,“ řekl jeden z Rybáčkových advokátů.
Kvůli výslechu svědků a vyhodnocení dalších důkazů soudce líčení odročil na konec ledna.

Kauza spadá do období, kdy se firma začala potýkat s velkými finančními problémy. Nejdříve přestala hradit své závazky vůči zaměstnancům, postupně se přidávaly nesplacené závazky dodavatelům a bankám.

Potíže vyvrcholily na podzim před třemi lety, kdy se proti ní rozběhlo z popudu slovenské Všeobecné úvěrové banky insolvenční řízení. Od února 2014 je firma v úpadku, věřitelům dluží více než tři miliardy korun (více o tom zde).

S Heavy Machinery Services souvisí i další případ, tentokrát daňového podvodu ve výši sto milionů korun, ze kterého jsou obviněny tři osoby. Kauza zatím leží na pražském Vrchním státním zastupitelství (blíže k tomu zde).

Doplnění:

Okresní státní zastupitelství v Lounech trestní stíhání Pavla Prázného v srpnu 2020 zastavilo, protože se mu nepodařilo získat účetnictví společnosti Heavy Machinery Services a nebylo možné vyhodnotit, od kdy přesně byla společnost v úpadku. Podle státního zastupitelství tak ani nebylo možné učinit závěr, zda tato společnost měla dostatek finančních prostředků na úhradu povinných odvodů stržených zaměstnancům z jejich mezd.