Sklad radioaktivních odpadů už je vybudovaý u Jáchymova.

Sklad radioaktivních odpadů už je vybudovaý u Jáchymova. | foto: Václav Šlauf, MF DNES

Odpůrci úložiště jaderného odpadu v Lubenci nechtějí povolit ani průzkum

  • 5
Na konci června se má v Lubenci na Podbořansku uskutečnit referendum, ve kterém obyvatelé rozhodnou o geologických průzkumech. Ty jsou nutné pro výběr místa budoucí skládky jaderného odpadu. Místní odpůrci už začali mobilizovat spoluobčany, aby průzkumům zabránili.

Minulý týden kvůli zabránění průzkumu dokonce založili nový spolek. "Občanské sdružení SOS Lubenec si dává za cíl ochraňovat přírodu a krajinu, což je to jediné, proč zde spousta místních stále žije a chce žít," zdůraznila místopředsedkyně sdružení Jana Michalcová.

K čemu jsou průzkumy

Hlubinné úložiště jaderného odpadu potřebuje český stát, aby měl kam trvale uložit vyhořelé palivo z jaderných elektráren.

Předběžně je vybráno v Česku sedm lokalit, v nichž se ale nejprve musí udělat důkladný průzkum, neboť sklad má být několik set metrů pod zemí.

S průzkumnými pracemi, za které obce dostanou miliony ročně, zatím souhlasily jediné dvě - Lubenec a sousední Blatno na Lounsku.

Mají však podmínky:

  • průzkumy budou placené
  • souhlas s nimi automaticky není souhlasem s úložištěm
  • musí proběhnout ve všech lokalitách v Česku

Výběr dvou nejvhodnějších lokalit musí být hotový v roce 2015.

Zakladatelé si od vzniku sdružení slibují, že čím více členů do vyhlášení referenda na konci měsíce získají, tím výraznější bude odpor proti geologickým průzkumům.

"Tím nejdůležitějším krokem, který rozhodne o dalším osudu Lubence a jeho okolí, bude místní referendum. Jsme rádi, že sdružení vzniklo ještě před referendem, a může tak splnit funkci tmelícího prvku, který místní vyburcuje, aby k referendu přišli," prohlásil předseda SOS Lubenec Pavel Pavlík.

Bez geologického průzkumu v podobě hlubinných vrtů a dalších prací nemůže Správa úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO) posoudit, zda je lokalita Čertovka v blízkosti Lubence a sousedního Blatna pro hlubinné úložiště vhodná.

Správa úložišť bude přesvědčovat lidi, aby s průzkumem souhlasili

Místní odpůrci jsou ale přesvědčení, že pokud dojde k průzkumům a výsledek bude jen trochu vyhovovat, úložiště jim v lesích za obcí vznikne. Přitom už jen samotné průzkumy podle nich okolní přírodu poničí.

SÚRAO oponuje, že souhlas s průzkumy ještě není totéž, co souhlas se stavbou skládky. I proto bude naopak přesvědčovat obyvatele Lubence, aby v referendu hlasovali pro průzkumy. Využije k tomu své informační centrum, které vzniklo už před několika lety.

"Ve dnech 27. a 28. června tam uděláme Dny otevřených dveří a budeme lidem odpovídat na všechny dotazy," potvrdila mluvčí správy Tereza Bečvaříková s tím, že do Lubence se za místními obyvateli vydají nejvyšší muži úřadu - ředitel Jan Prachař a vedoucí výzkumných prací Jiří Slovák.

Že se Dny otevřených dveří konají, o tom se dozví každý člověk v obci. "Budeme, stejně jako když se konala veřejná debata, posílat pozvánky do všech schránek," popsala Bečvaříková.

Zastupitelé Lubence už souhlas s průzkumy jednou vydali, členové SOS Lubenec ale tvrdí, že to bylo na základě nedostatku informací. Referendum za dva týdny může zastupitele přimět k tomu, aby svůj souhlas vzali zpět. Právě proto je veřejné hlasování pro místní obyvatele tak důležité.