Tepelná elektrárna Prunéřov.

Tepelná elektrárna Prunéřov. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Prunéřov se může modernizovat, Greenpeace se ale chce odvolat

  • 20
Ústecký kraj minulý pátek vydal povolení, které společnosti ČEZ dovoluje modernizovat hnědouhelnou elektrárnu Prunéřov. Pokud se do 23. srpna nikdo neodvolá, společnost může začít s obnovou. Greenpeace ale už teď ví, že se odvolá.

"Integrované povolení bylo vydáno v pátek 4. srpna. Jsou jím stanovené podmínky, které musí ČEZ dodržet v rámci komplexní obnovy elektrárny," uvedla mluvčí ústeckého krajského úřadu Magdalena Hanáčková s tím, že jde o rozsáhlý materiál.

ČEZ tedy může s diskutovanou modernizací Prunéřova začít, tedy pokud se nikdo z účastníků řízení neodvolá. "Všechny strany mají na odvolání ze zákona patnáct dní ode dne doručení s tím, že rozhodnutí jim bylo doručeno 8. srpna. Počítáme, že do 23. srpna se mohou odvolat," dodala Hanáčková.

Greenpeace ale s povolením nesouhlasí. "Jednoznačně se budeme odvolávat. Není důležité, zda to podáme jako Ekologický právní servis nebo jako Greenpeace, každopádně to poženeme do posledního možného konce," uvedl programový ředitel organizace Michal Komárek.

Aktivisté proti prunéřovu Protestují už dlouho

Bez integrovaného povolení pro modernizaci Prunéřova by elektrárna nemohla být provozována. Ekologové ale plánovanou obnovu dlouhodobě kritizují. Společnost ČEZ podle nich pro rekonstrukci nepoužije nejčistší možné technologie. Elektrárna tak nebude mít výkon, který požadují evropské normy, tudíž vypustí do ovzduší větší množství CO2, než by mohla. Kraj nyní nerozhodoval o technologii, ale na základě posudků, které už dříve vydalo ministerstvo.

Proti rozšíření Prunéřova aktivisté Greenpeace protestovali naposled v květnu, kdy vylezli na jeřáb umístěný před budovou krajského úřadu v Ústí nad Labem. Rozvinuli na něm transparent namířený proti stavbě tří nových bloků s nápisem "Už žádné nové uhelné elektrárny!".

"Není třeba stavět další hnědouhelné elektrárny, protože veškerá energie jde na vývoz. Kraj se nemusí dál ničit," uvedla už dříve mluvčí Greenpeace Lucie Jakešová.

Aktivisté protestovali i loni v březnu, kdy vylezli na komín elektrárny a ve dvousetmetrové výšce na něm strávili noc. ČEZ na aktivisty podal trestní oznámení pro vloupání do areálu elektrárny (více si přečtěte zde).

,