Předávání peněz za volební hlasy. | foto: Transparency International/Naši politici

V Ústeckém kraji se soudu sešlo dvacet osm podnětů na prozkoumání voleb

  • 1
Krajský soud v Ústí nad Labem eviduje dvacet osm podnětů na prozkoumání průběhu a výsledků komunálních voleb. Termín pro podání stížností vypršel v pátek. Stížnosti vycházejí z celé řady důvodů: kupčení s hlasy, ovlivňování voličů, ale i mrtvý zastupitel. Soud má na jejich vyřešení 20 dnů.

Opakování voleb požaduje například TOP 09 v Chomutově, kvůli kupování hlasů. Strana se nedostala do zastupitelstva a má za to, že „kdyby volby proběhly férově“, mandát by získala. „Máme za to, že volby v Chomutově nebyly čisté,“ uvedl předseda místní TOP 09 David Tejml.

Peníze za hlasy měli podle něj dostávat sociálně slabí voliči. „Máme několik svědectví o podezřelých okolnostech při volbách. V urnách bylo při sčítání například nápadně mnoho stejně vyplněných lístků, někteří voliči přicházeli organizovaně a nejspíše s předem vyplněnými lístky. S chomutovskými lístky přišli i lidé, kteří měli bydliště jinde,“ popsal Tejml.

Odkud jsou stížnosti

Chomutov, Bílina, Most, Roudnice, Lovosice, Žatec, Děčín, Štětí, Jirkov, Janov, Chlumec, Výsluní, Přestanov, Velký Šenov, Křimov, Lubenec, Postoloprty a Háj u Duchcova.

Další volič se pak dožadoval peněz za hlas přímo od člena volební komise. Stížnost podal i lídr vítězné strany PRO Chomutov Daniel Černý, kvůli podezření, že se hlasy kupovaly na sídlišti Písečná.

Na soud se obrátilo také sdružení Moje Bílina - TOP 09. „Nechceme, aby se kupčení s hlasy stalo běžnou a tolerovanou praxí,“ uvedl Pavel Pastyřík, který společně s Petrem Rosenkranzem podnět podal.

Kupčení s hlasy se v Bílině podařilo nahrát na skryté nahrávací zařízení figurantům z nevládních organizací Oživení, Transparency International a Naši politici. U monitorování volební korupce byla i MF DNES (o Bílině zde).

Starosta si nestěžoval, jeho jménem je přitom stížnost podaná

Návrh na neplatnost voleb ve Štětí podali dva kandidáti Strany zelených Jindřich Boček a Tomáš Beneš, kterým se nelíbila údajně nekorektní kampaň ze strany tamní ČSSD. Také podle nich byly přelepovány plakáty jejich strany.

„Zpochybnění výsledku na základě nekorektně vedené předvolební kampaně z naší strany považujeme za zcela irelevantní a účelové,“ ohradil se Výbor Místní organizace ČSSD Štětí.

Kvůli soudu se teď ve městě zdržují jednání o nové koalici. Ustavující zastupitelstvo se tam má uskutečnit 6. listopadu, není ale jisté, že soud do té doby rozhodne.

V Lubenci na Lounsku se do zastupitelstva dostal i kandidát strany SNK - Lubenec 1, který zemřel šest týdnů před konáním voleb. Lídr kandidátky SOS Lubenec Pavel Pavlík je přesvědčen, že hlasy pro něj neměly být započítány (o stížnosti v Lubenci zde).

Pozoruhodná je i jedna ze dvou stížností z Postoloprt. Byla totiž podána jménem starosty Václava Ibla, ten si ovšem na volby nestěžoval. „Žádný podnět jsem nepodal. To je nějaká lumpárna,“ zareagoval.

Kupčení s hlasy v Bílině:

13. října 2014

 Čtete rádi iDNES.cz? Podpořte nás svým hlasem v anketě Křišťálová lupa.