Lyžařský areál na Bouřňáku.

Lyžařský areál na Bouřňáku. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Balíky slámy pod sjezdovkou vystřídala dohoda, areál Bouřňák funguje

  • 2
Po letech skončily vleklé spory o pozemky v lyžařském centru na vrchu Bouřňák v Mikulově na Teplicku. Vleky v oblíbeném středisku tak už nemají zkrácené sjezdovky a lyžaři si mohou užít celý areál.

Dohoda mezi Sport Centrem Bouřňák a společností Skimmer byla podepsaná 21. prosince (o předešlých sporech jsme psali zde).

„To znamená, že na 40 let má Sport Centrum zřízené na pozemcích Skimmeru věcné břemeno k provozování areálu v rozsahu, na který byli lidé léta zvyklí,“ řekl šéf Sport Centra Petr Benda, známý svými politickými eskapádami ve stranách ČSSD, NS-LEV21 a DSSS (o vstupu Bendy do sporu čtěte zde).

Dohodu potvrdila i Iveta Boudišová, která zastupuje majitele pozemků u hotelu na vrcholu areálu a společnost Skimmer.

„Ustupovat musely obě strany. Nyní je důležité, aby areál fungoval a lidé si ho užili,“ sdělila Boudišová k ukončení sporů, které vyvrcholily v roce 2013.

Před tím vlekaři platili nájem 200 tisíc korun za rok, nový vlastník pozemků, firma Skimmer, zvýšila nájem na 1,2 milionu. V dalších letech chtěla milion a nakonec 800 tisíc korun. Vlekaři tolik odmítali platit, ale areál provozovali.

Obě strany zvolily kompromis

V prosinci 2013 pak vlastník pozemků vleky zablokoval, postavil před ně balíky slámy a pak k vlekům i traktor. V sezoně 2013 až 2014 se tak na svazích nelyžovalo vůbec. Za to padaly žaloby.

Areál Bouřňák

  • vyrostl za socialismu, kdy část pozemků patřila Jednotě Teplice, jiné ČSTV
  • v roce 1991 ČSTV převedlo areál se čtyřmi vleky na TJ Lokomotiva Teplice a pár let na to Jednota Teplice prodala hotel Bouřňák s přilehlými loukami firmě Pecud
  • pozemky tehdy nikdo nezaměřil a nezjistil, že ty u hotelu zasahují i do sjezdovek

Na jakém pronájmu se nyní obě strany dohodly, ani jedna z nich nesdělila. „Věcné břemeno je za úplatu, na níž jsme se dohodli. Není důvod její výši prozrazovat a ani nevím, zda by s tím protistrana souhlasila,“ sdělil Benda. „Výsledek je kompromis,“ uvádí Boudišová.

Kromě žalob posledním krokem sporu byl návrh Sport Centra pro teplický stavební úřad, aby Skimmeru pozemky vyvlastnil. Teplický stavební úřad dal návrhu zelenou, proti se ale postavil kraj a návrh vrátil zpět k novému jednání do Teplic.

„Z kraje se věc vrátila těsně před Vánocemi. Pokud nám bude sděleno, že se obě strany dohodly, řízení zastavíme,“ sdělila vedoucí teplického stavebního úřadu Lenka Mirgová.

To se asi v nejbližších dnech stane. „Podepsaná dohoda, kterou jsme připravovali od července, všechny spory zastavuje a ruší. Ty, jež jsme vedli u okresního a krajského soudu i stavebních úřadů, se berou zpět,“ potvrdil Benda.

První vlaštovkou je sněžné dělo

Smír znamená, že kromě pozemků na vrcholu Bouřňáku může Sport Centrum využívat dojezdy vleků. Aktuálně už funguje zasněžování, osvětlení, vlekaři i prodejci jízdenek se mohou vrátit do pokladen.

Lyžuje se v Údolíčku a v pondělí se rozjela celá Mikeska. „Nyní lze uvažovat o investicích. První vlaštovkou je nové vysokokapacitní sněžné dělo, abychom při mrazu byli schopni vyrobit co nejvíce sněhu. Zejména pro Hrobskou sjezdovku, která je velmi oblíbená,“ přiblížil Benda.

Středisko má také zajištěné parkování v Mikulově u vstupu do areálu i nahoře nad sjezdovkami na Novém Městě, které využívají hlavně lidé lyžující jen na Hrobské.

„Doufám, že o víkendu se nám podaří otevřít alespoň část Slalomáku a celou Hrobskou, u níž nahoře lidé budou mít po letech k dispozici i pokladnu,“ dodal Benda.

Zavřený zatím zůstává hotel na Bouřňáku i se skibarem. „Opravili jsme kompletně celou restauraci, bar i pokoje a nyní hledáme nájemce hotelu,“ přiblížila Boudišová.