Protipovodňový systém v Terezíně využívá stávajícího opevnění města.

Protipovodňový systém v Terezíně využívá stávajícího opevnění města. | foto: Michal Dvořák, 5plus2.cz

Terezín získal unikátní ochranu proti povodni, využívá opevnění města

  • 1
Terezín dokončil ucelený systém protipovodňových opatření, který ochrání jak centrální, tak východní část pevnostního města. Střed zabezpečí před povodní srovnatelnou s rokem 2002, východní část pak proti více než padesátileté vodě.

Projekt za 164 milionů korun zahrnoval výstavbu mobilních hrazení, opravu stavidel, navýšení ochranných valů či opravu historických nábřežních zdí.

"Protože jde o historicky cenné území, museli jsme se vypořádat s náročnými požadavky památkářů. I tak se podařilo díky výběrovému řízení výrazně ušetřit. Původní rozpočet byl čtvrt miliardy," uvedl Jiří Nedoma, generální ředitel Povodí Ohře, které stavbu iniciovalo.

Památkáři například trvali na obnově původních výpustních stavidel, ačkoli efektivnější by bylo umístit do podzemí pevné uzávěry. "Díky tomu zde však vznikl protipovodňový systém, který nemá v České republice obdoby," upozornil Nedoma.

Systém je výjimečný tím, že využívá stávajícího opevnění města. "Historické opevnění využívá v boji proti velké vodě například Třebíč. V případě Terezína jde ale o mnohem větší projekt," poznamenal Nedoma.

Ačkoli výstavba systému skončila teprve nyní, svou nejtěžší zkoušku už má úspěšně za sebou. Byly jí loňské červnové povodně.

Radnice jedná o ochraně Kréty a Nových Kopist

"Ještě nehotový systém město uchránil a zabránil škodám na majetku za 350 milionů korun. Tehdy se naplno ukázala jeho efektivita," vyzdvihl ředitel závodu Terezín - Povodí Ohře Pavel Eger.

Stejné štěstí jako centrum Terezína však loni neměla městská část Kréta a Nové Kopisty. Zaplavila je voda z Bohušovic nad Ohří, které ochránil nový val. Přinejmenším Krétě se však už loni mohla povodeň vyhnout.

"Jednali jsme s majiteli pozemků o výstavbě opatření, ale dva si postavili hlavu a z projektu sešlo. Nevěřili, že je může ohrozit voda z Bohušovic," podotkla starostka Terezína Růžena Čechová.

Nyní naopak lidé z Kréty na radnici tlačí, aby se ochrana týkala i jejich čtvrti. "Připravuje se studie, schválit to musí i ministerstvo pro místní rozvoj. Na Krétě se to podaří určitě, v případě Nových Kopist ale jasno ještě není," sdělila starostka.

U protipovodňových opatření totiž ministerstvo dbá na to, aby náklady na stavbu nebyly vyšší než hodnota chráněného majetku. Kréta hodnocením efektivity prošla úspěšně, Nové Kopisty čeká prověrka letos.