František Pelant

František Pelant | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Nejde chránit pouze stromy, chválí primátor Děčína protipovodňovou zeď

  • 3
Děčín byl letos na povodně připravený lépe než v roce 2002. Pravý břeh chránila protipovodňová stěna na Mariánské louce. Před třemi lety přitom aktivisté, ekologové i někteří zastupitelé města její stavbu málem zastavili. Děčínský primátor František Pelant říká, že povodeň ukázala, jak byla stěna potřebná.

Pomohla stěna při povodních?
Samozřejmě, že pomohla. A hodně. Kromě staroměstského nábřeží zachránila celý zimní stadion, plaveckou halu a částečně i staré město s panelovým domy. Tedy vše, co dřív bylo pod vodou. Letos se sem nedostala ani kapka.

Co byste lidem, kteří se kvůli stavbě zdi přivazovali ke stromům, vzkázal?
Řeknu jen jedno. Současný stav ukázal, jak je dobré tuto protipovodňovou ochranu mít. A měli by si uvědomit, že nejde chránit pouze stromy, ale hlavně obyvatele, kteří zde žijí. A myslím, že v tomto případě se nám to podařilo.

Protesty proti stavbě protipovodňové stěny

Kde jsou po povodni škody nejvyšší?
Hlavně na sportovištích u nádraží ve čtvrti Podmokly. Tady máme protipovodňové stěny pouze na dvacetiletou vodu a levý břeh Labe je tak méně chráněný. Tam bylo vše pod vodou - sportovní krytá hala, tenisové kurty, atletický stadion, fotbalový stadion... Dále nám v Dolním Žlebu uplaval kus cyklostezky. Tohle opravit bude hodně náročné a drahé. A k tomu připočítejte chodníky a silnice.

Uvažujete o tom, že by se i na levém břehu Labe postavily vyšší protipovodňové hráze?
Už jsme o tom hovořili na krajském protipovodňovém štábu a přidalo se k nám i Ústí nad Labem. Zatím to bylo s Povodím Labe jen takové "oťukávání", ještě jsme ani nehovořili o výši ochrany nebo způsobu stavby, ale říkali, že je to řešitelné. Muselo by se ale na tom projektu podílet i město. Jenže když jsou zastaveny dotace Regionálního operačního programu Severozápad a nyní musíme v první řadě zaplatit škody po povodních, nevím, kde by na to město vzalo. Je to otázka delší doby a vyjednávání.

Povodeň v Děčíně

Co v současné chvíli nejvíce potřebujete?
Armádu, kterou budeme využívat ještě dva dny. Její pomoc je obrovská a i díky ní budou do dvou dnů první nárazové práce hotové. Teď přijde na řadu uvedení všeho do původního stavu, což bude spousta peněz a času. Ale chtěli bychom to zvládnout co nejrychleji, aby sportoviště a bazény v létě byly schopné provozu a obyvatelé si mohli jít odpočinout.

Co vás nejbližších dnech čeká?
Řešíme jeden zaplavený dům, problémy v Dolním Žlebu. Ale to jsou už nepatrné věci, které zvládneme. To nejhrubší máme hotovo. Jsou umyté silnice, uklizené chodníky. Právě dokončujeme odstranění kontaminace dětských hřišť, sekáme kontaminovanou trávu. Děláme, co je pro chod města potřeba.