Demonstrace proti zneužívání německé azylové politiky v Drážďanech (červenec...

Demonstrace proti zneužívání německé azylové politiky v Drážďanech (červenec 2015) | foto: AP

Pegida opět razí do ulic. Sasko potírá nenávist v ulicích i na internetu

  • 79
Do ulic Lipska, Drážďan i dalších německých měst opět vyrazily stovky příznivců nacionalistého hnutí Pegida, které kvůli problému běženců sílí. Německo exodus zvládá s vypětím všech sil, letos tam o azyl žádá přes 302 tisíc lidí. Jen pár kilometrů za hranicemi v Sasku jich každý den přibude dvě až tři stovky.

„Je tu hrozba nemocí, kvůli táborům jsou zabavovány ubytovny, tělocvičny, sportovní haly, a útoků v samotných stanových táborech přibývá po celé zemi. Právě v nich je skutečný problém,“ hlásala Pegida v pondělí večer v ulicích Drážďan.

Útoky na tábory běženců a dalších konfliktů narůstají. Přestože policie kvůli řešení migrace a problémů s tím spojených zřídila speciální útvar, za první letošní pololetí v Sasku eviduje 42 útoků na ubytovny, azylanty i obyvatele, kteří jim pomáhají.

„Starosti mi dělá hlavně tón, nepřátelské postoje a štvanice proti uprchlíkům na internetu. Teď se víc zaměříme na to, odkud tyto věci přicházejí a kdo za nimi stojí. Internet není anonymní,“ řekl saský ministr vnitra Markus Ulbig. Poznamenal, že lidé by neměli zapomínat, že takové štvaní na sociální síti je trestný čin.

Na ulici je policie nekompromisní. V sobotu zadržela důchodce, který hajlováním odpovídal neonacistům, již do Freitalu u Drážďan přišli zničit happening zastánců běženců. Tamní ubytovna pro čtyři sta lidí byla terčem radikálů už několikrát, hořela i auta politiků zasazujících se o přijímání žadatelů. V dubnu zase vzplála třeba plánovaná ubytovna pro uprchlíky v Tröglitz nedaleko Lipska či Míšni.

Současně ovšem eskaluje násilí mezi samotnými uprchlíky. Jen o víkendu museli těžkooděnci v Drážďanech napochodovat do stanového města v ulici Bremer Strae nedaleko přístavu, kde se popralo 50 Afghánců se stejně početnou skupinou Syřanů a zraněno bylo osm lidí.

Evropa musí uprchlíky striktně rozlišovat, říká politolog

„Domnívám se, že pokud budou přijímáni všichni uprchlíci bez rozdílu, tak takové věci dál hrozí. To ale v žádném případě neznamená, že bychom měli uprchlíky odmítat,“ míní politolog ústecké univerzity Daniel Kroupa.

Podle něj je důležité, aby Evropa striktně odlišovala ty, kteří sem míří pouze z ekonomického hlediska jen za bezpracným zabezpečením. „A těmi skutečně potřebnými, kteří zde hledají bezpečný život a jsou ochotní se přizpůsobit životu u nás, ti konflikty obvykle nevyhledávají,“ dodal politolog.

V záplavě žádostí v Sasku je ovšem pečlivý výběr azylantů dlouhodobý problém. „Stanový tábor pro 1 100 lidí jsme museli rychle postavit za jediný den. Možná není všechno ideální, ale nechceme, aby lidé zůstali bezdomovci bez ničeho,“ sdělil ministr vnitra Ulbig, který v úterý stanový tábor navštívil. Žijí v něm uprchlíci ze Sýrie, Afghánistánu, Albánie, Pákistánu a Iráku.

Aby se víkendový konflikt v Drážďanech neopakoval, město šest stovek lidí ze stanového tábora přesídlilo do rychle zřízené ubytovny ve dvou sálech sportovní haly v ulici Nöthnitzer. V úterý tam dorazilo dalších dvě stě uprchlíků z Chemnitz.

Kvůli nekončícímu přílivu utečenců úřady hledají další místa pro jejich ubytování, třeba v Míšni byli prozatímně do konce srpna ubytováni na koleji střední školy.

„Ta vlna v Německu je obrovská a těžko se zvládá. Ale Rakušané tu po roce 1968 z Československa zvládli a ani tenkrát nebyl život v táborech příjemný. Lidé prostě museli přestát toto obtížné období,“ dodal politolog Kroupa.