Vinice na Mostecku. (ilustrační snímek)

Vinice na Mostecku. (ilustrační snímek) | foto: Karel Pešek, MF DNES

Prosincové mrazy napáchaly na révě škody, bojí se severočeští vinaři

  • 1
Intenzivní sněhová nadílka v prosinci, ale extrémně suchý únor a počátek března, to je stručně popsaný průběh letošní zimy. Mostecký vinař Ivan Váňa říká, že by takovou zimu bral klidně každý rok. Tedy s určitou výhradou - počátek prosince totiž jeho révu krutě zaskočil teplotami hluboko pod nulou.

"Začátek prosince byl nepříjemný. Mrazy nám způsobily takové škody, které jsme nečekali. Jeden den bylo kolem minus 18 stupňů. Pomrzly odrůdy, které nejsou mrazuvzdorné. V tuto chvíli ještě nevíme, jestli škody budou 30 procent, nebo víc. Když to bude 30 procent, dá se to nahradit, u 50 procent už je to zlé," popsal Váňa, který v současnosti připravuje vinné keře na jaro.

Mráz poškodil obilniny i řepku

Na mrazivé zimní počasí žehrají také severočeští pěstitelé obilovin či řepky. Podle nich pomrzl ozimý ječmen a pšenice. Mráz poničil asi 100 hektarů řepky v Zemědělském družstvu Klapý na Litoměřicku.

Podle meteorologů po celý únor a první dvě březnové dekády chyběly významnější srážky, což není běžné. Několikatýdenní sucho ale podle vinařů nebude mít na letošní výnosy žádný vliv.

"Vína se to nedotkne, má totiž kořeny, které si za vláhou dojdou," vysvětlil žernosecký vinař Pavel Hrabkovský. Dodal, že větší obavy má v tuto chvíli z teplotních výkyvů, které provázejí první jarní dny.

"Ráno jsme tu měli minus pět a teď před polednem už je na sluníčku skoro 15 nad nulou. Mám spíš strach, že se negativně projeví právě takové výkyvy. Réva už se totiž začíná probouzet," popsal včerejší počasí Hrabkovský.

I přes špatný rok jsou loňská vína svěží

Dlouhé sucho podle něj nebude mít vliv ani na stavy škůdců, se kterými vinaři každoročně bojují.

Hrozen vína

"I na tohle má vliv spíš ten mráz. Vysoký mráz může poškodit révu, zničí ale i škůdce. Na jednu stranu se mrazu bojíme, na druhou stranu si říkáme, aby aspoň nějakou chvilku vydržel, aby škůdci, kteří žijí v kůře, nepřežili," vysvětlil Hrabkovský.

Jeho mostecký kolega upozorňuje také na to, že teprve nyní se naplno ukazuje kvalita loňské sklizně. "Loňský rok byl z hlediska kvality vína velmi zajímavý. Na to, jak byl nepříjemný - studený a mokrý - jsou vína, hlavně ta bílá a růžová, přesto pěkná, svěží, voňavá."

"Máme z nich radost, jsme překvapeni, ve vínech bylo zpočátku hodně kyselin, ty se ale odbourávají," láká Váňa k ochutnávce ročníku 2010.