Vítězové krajského kola letošních Rozjezdů Pavel a Petr Vítovi.

Vítězové krajského kola letošních Rozjezdů Pavel a Petr Vítovi. | foto: archiv Rozjezdy 2016

Bratři ze Sedlece bodují s virtuálními prohlídkami. Chtěli by i dron

  • 0
Sourozenci Vítovi z vísky Sedlec na Lovosicku ovládli se svým projektem na virtualizaci objektů krajské kolo soutěže pro začínající podnikatele Rozjezdy. Postoupili do celostátního finále, které může jejich firmu Virtualizace V&V vystřelit mezi hvězdy byznysu.

„Do soutěže jsme se přihlásili proto, abychom měli odezvu od zkušených podnikatelů, kteří seděli v porotě. Nejvíce nás proto nakoplo, že v našem nápadu vidí smysl,“ říkají šestadvacetiletý Petr Vít a jeho o dva roky mladší bratr Pavel.

Jak máte v projektu rozdělené role?
Pavel: Já jsem ajťák, takže dělám samotné virtualizace. Petr je profesně zaměřený na komunikaci a má na starosti kontaktování klientů. Role byly jasné už při zrodu nápadu, kdy jsem psal na ČVUT bakalářskou práci na téma virtualizací a Petr mi dělal korektury. V tu chvíli nás napadlo, že bychom to s virtualizacemi mohli zkusit sami. Já to umím, Petr má kontakty, tak proč se do toho nepustit?

Uspěli jste s virtualizacemi na míru, kdy vytváříte virtuální prohlídky restaurací či fotbalových stadionů. To ale není novinka. V čem se lišíte od ostatních?
Pavel: Naše prohlídky jsou interaktivní, obsahují totiž prokliky na různé služby. V tom jsme se inspirovali na amerických webech, kde jsou tyto aktivní prvky běžné. Když si bude zákazník procházet třeba virtuální prostory restaurace, může si rovnou zarezervovat stůl na večer nebo bowlingovou dráhu, která se mu líbí. Nemusí tedy opouštět virtuální prohlídku, aby to samé udělal na jejich webu. Člověk má pocit, že je skutečně na daném místě, čemuž napomáhá i to, že se ve virtualizaci objeví třeba servírka nebo hráči při tréninku, pokud jde o fotbalový stadion.

Ukázka virtualizace stadionu FK Teplice.

Právě stadion klubu FK Teplice byl vaší první velkou zakázkou. Jak se dva neznámí mladíci dostanou do nitra Stínadel?
Petr: To byla velká náhoda. Nabídl jsem kamarádovi, který dělal marketingového ředitele ústeckého Slovanu, že uděláme virtuální prohlídku jejich stadionu. Ten ale není nijak zvlášť hezký. Kamarád se o nás ale zmínil kolegovi z Teplic a oni se už sami ozvali s tím, že bychom jim mohli virtualizaci udělat. Představili jsme jim vizi a oni nám poskytli zázemí s tím, že si tam můžeme dělat, co chceme.

Líbilo se jim to?
Petr: Na začátku asi moc nevěděli, co jim vlastně nabízíme, ale zřejmě jsou spokojení. Spolupráce pokračuje, jejich virtuální prohlídku stále zdokonalujeme. Navíc nás doporučili i na Spartu nebo Slavii. Pozvali nás také na zápas Teplice – Sparta, abychom vytvořili virtuální prohlídku stadionu zaplněného lidmi. Kromě toho jim poskytujeme i další služby. Třeba statistiky, kolik lidí navštěvuje jejich web, nebo doporučení, jak přitáhnout další návštěvníky.

Na jaké další prostory byste se chtěli zaměřit?
Petr: Moc by se nám líbila spolupráce s Národním památkovým ústavem, kdy bychom pro jejich stránky připravovali virtuální prohlídky hradů a zámků. Ze zvědavosti jsme totiž udělali prohlídku Házmburku a ta se nám tak povedla, že jsme ji nabídli kastelánce hradu. Ta to poslala na vyšší místa a možná se z toho vyvine spolupráce. Kromě toho se snažíme proniknout do světa realitních kanceláří, ale zatím to vázne na tom, že se nemůžeme makléřům dovolat.

Třeba vám pomůže úspěch v republikovém kole soutěže. Kam vás posunulo vítězství v kole krajském?
Petr: Nakoplo nás, je to úspěch, který hřeje. Výhry jsou milé, ale my pro naše podnikání nepotřebujeme velké investice. Koupili jsme software, ale další velké náklady nemáme. Dokonce jsme si sami dělali stativ a panoramatickou hlavu. Za peníze bych si ale rád zaplatil školení, abych uměl ještě lépe programovat. Takové kurzy přijdou třeba na 80 nebo 100 tisíc. A v případě vítězství v celostátním kole bychom určitě pořídili dron, abychom mohli virtualizace doplnit i o letecké záběry.