Úředník v německé vazbě strávil pět měsíců, pak ho soud osvobodil. Ilustrační snímek

Úředník v německé vazbě strávil pět měsíců, pak ho soud osvobodil. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Úředník se domáhá místa na radnici. Propustili ho, když byl ve vazbě

  • 18
Propuštěný úředník odboru dopravy městského úřadu v Bílině Tomáš Novák se domáhá svého místa zpět. Radnice mu dala výpověď, když byl v Německu obviněný v souvislosti s krádežemi aut a skončil ve vazbě. Soud ho nakonec osvobodil, radnice ho však už přijmout nechce.

"Je zproštěn obžaloby, vrátil se asi před měsícem," potvrdila MF DNES matka Novákovy partnerky. Současně uvedla, že Novák už se na bílinský úřad obrátil s tím, že tam chce opět pracovat.

"Na jeho žádost už městský úřad odpověděl. Zpátky do zaměstnaneckého poměru přijat nebyl," reagoval stručně právní zástupce městského úřadu v Bílině Pavel Sorokáč.

Nováka poslal německý soud do vazby 26. března. Vedoucí Oddělení mezinárodních vztahů Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje Jana Čudová pak přiblížila, že případ souvisí s krádežemi aut (o Novákově zadržení zde).

Do Německa Novák odjel na výzvu soudu a vzal si kvůli tomu i dovolenou. Když se z ní nevrátil, radnice ho v červnu vyhodila. "Pracovní poměr byl ukončen, neboť nebyly splněny povinnosti ze strany zaměstnance," uvedl právník Bíliny Sorokáč.

Úřad výpověď dát mohl, říká advokát

Vedení úřadu tehdy tvrdilo, že o důvodech Novákovy absence nic neví. Jeho tchyně však oponuje, že úřad měl o zadržení svého pracovníka informace od první chvíle.

"Okamžitě byla poslána jeho dokumentace pro účely zaměstnavatele, moje dcera toto vše odevzdala. Dostal výpověď neprávem, úřad nevzal na vědomí presumpci neviny," uvedla žena.

Podle advokáta Narcise Tomáška však výpověď byla po právní stránce v pořádku. Stačilo, že úředník několik měsíců nechodil do práce. V české legislativě neexistuje předpis, který by vazebně stíhaným garantoval udržení pracovní pozice.

"Takový člověk není v ochranné době. Záleží na zaměstnavateli, jak dlouho bude čekat. Výpověď mu dát mohl," poznamenal Tomášek.

Úředník má šanci uspět u soudu

Novák se nyní může díky zproštění obžaloby domáhat svého místa u soudu.

"Měl by podat žalobu na neplatnost zrušení pracovního poměru včetně ušlé mzdy a po německém státu žádat náhradu škody. Měl by šanci," soudí Tomášek.

Novákova tchyně uvedla, že propuštěný úředník všechny tyto kroky chystá. Stíhání totiž podle ní mělo pro jeho rodinu fatální důsledky. Novák během pobytu za mřížemi přišel nejen o práci, ale i o byt, kde s partnerkou a malým dítětem bydlel.

Podrobnosti o samotné Novákově kauze v Německu nejsou známé. Oddělení mezinárodních vztahů Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje nové informace nemá a podle jeho vedoucí Jany Čudové k tomu ani není důvod.

MF DNES písemně kontaktovala i příslušné německé státní zastupitelství v Degensdorfu, ale tamější žalobci na dotazy ani po týdnu nereagovali. Sám Novák zatím s médii nekomunikuje.