Hotel Chicago, bývalý hotel Evropa, stojí v Blatenské ulici v Chomutově.

Hotel Chicago, bývalý hotel Evropa, stojí v Blatenské ulici v Chomutově. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Jdu do důchodu, tvrdí exsenátor Novák. Po propuštění získal dva hotely

  • 34
Exsenátor Alexandr Novák, odsouzený za přijetí úplatku 42 milionů korun, získal krátce po propuštění z vězení dva hotely. Jeho rodina navíc v poslední době nakoupila další nemovitosti. Devětapadesátiletý Novák sám podle svých slov už na byznys nemyslí.

„Ubírám se do důchodu,“ odpověděl MF DNES v SMS na dotaz, kam se jeho byznys bude odvíjet.

Podle Centra nezávislé investigace (CNI) získal Novák hotely zajímavým způsobem. Před nástupem do vězení půjčil s manželkou 6,5 milionu korun svému známému, jmenovci Štefanu Novákovi, kterému stejnou částku půjčil také Daniel Ježek. Oba se znají z podnikání a z ODS.

Alexandr Novák šel do vězení v dubnu 2013 a měsíc nato koupil Štefan Novák hotely Royal a Evropa. Když se Alexandr Novák letos v květnu dostal z kriminálu, spolu s Ježkem koupili od Štefana Nováka oba hotely jen za umazání obou půjček, tedy za 13 milionů.

„Alexandr Novák mohl ukrýt nabytý majetek za nějakou anonymní zahraniční společnost, což by mu zajistilo, že se o majetku nikdo nedozví. To ovšem stojí značné peníze. Je zřejmé, že Novák nepotřeboval nic utajovat, neboť si je jist tím, že na tyto peníze stát nedosáhne. Docela by mne zajímalo stanovisko finančního úřadu k takové nepůjčce,“ řekl CNI ředitel Nadačního fondu proti korupci Petr Soukenka.

Alexandr Novák popřel, že by si zmíněnou transakcí vyzvedl peníze ukryté před úřady. „Nic jsem si u nikoho neschoval,“ řekl.

Další nemovitosti koupila manželka

Další nemovitosti koupila manželka Alexandra Nováka Eva. Letos v létě získala většinový podíl ve firmě Sadeto Consulting, která poté koupila tři hektary pozemků a za deset milionů korun budovu bývalého hotelu Armabetonu. Novák podotkl, že jde čistě o projekt jeho manželky.

Novák ale podle všeho neměl zapotřebí schovávat peníze a dělat se chudým před úřady. Už v době, kdy soudy řešily jeho přijetí úplatku, konstatovaly, že mu nemůže zabavit majetek, protože je všechno psané na firmy a Novák zločin spáchal jako soukromá osoba.

Peníze se řešily i v okamžiku Novákova propuštění. Když loni v srpnu litoměřický soudce Vlastimil Nedvěd pouštěl Nováka z vězení, nařídil mu, aby vrátil takzvané bezdůvodné obohacení, neboli celý úplatek 42 milionů korun. Tehdy krajský odvolací soud propuštění zamítl a když pak letos v květnu Nováka definitivně pustil na svobodu soud v Chomutově, tamní soudce Ivan Novák už vrácení peněz nenařídil.

„Bezdůvodné obohacení lze vrátit jen tomu, kdo ho vydal,“ zdůvodnil to soudce Novák. Dodal, že úplatek by se tak musel vrátit leda tomu, kdo ho Novákovi dal. „Stát poškozený nebyl,“ uvedl soudce.

Kvůli propuštění čelí státní zástupce kárnému řízení

Bývalý vlivný politik Alexandr Novák se dostal do vězení kvůli tomu, že v roce 1999 jako starosta Chomutova vyjednal prodej městských akcií za 317 milionů korun. Kupec za zprostředkování poslal 2,27 milionu marek, které skončily na rakouském účtu manželů Novákových. Novák vždy tvrdil, že to byla půjčka pro podnikání jeho manželky. Soud mu to ale neuvěřil.

Ze čtyřletého trestu si Novák odpykal dva roky a jeden měsíc. Soud ho pustil na podmínku, když se za jeho převýchovu zaručili exsenátorovi kamarádi z motorkářského klubu.

Kvůli Novákovu propuštění čelí státní zástupce Ladislav Kosán kárnému řízení. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová mu vyčítá, že se proti propuštění nepostavil.