Staveniště hyzdí centrum Ústí už řadu let. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Z centra Ústí zmizí staveniště, podobu nové budovy znají jen radní

  • 1
Nevzhledná zabetonovaná díra na Mírovém náměstí uprostřed Ústí nad Labem za pár let podle všeho zmizí. Městští zastupitelé nyní schválili prodej zbývajících pozemků, kvůli kterým byly před sedmi lety zastaveny veškeré investice.

Za šest tisíc korun za metr čtvereční je koupí firma Udes, která tu plánuje vybudovat kancelářské centrum. Ale jen pár zasvěcených ví, jak bude jeho konečná podoba vypadat. Vizualizaci totiž viděla jen rada města, zastupitelům nebyla předložena.

„Nedostali jsme žádnou představu o tom, jak by měl objekt vypadat. Dotazoval jsem se i úřednice na magistrátu, která materiál na zastupitelstvo připravovala, zda ona vizualizaci má, ale neměla ji,“ řekl zastupitel David Daduč. „Úřednice se obrátila se na projektanta Udes, aby jí něco zaslal. Ten jí odpověděl, že zastupitelům dát nemůže nic, protože má několik variant a rozhoduje se, jaká vlastně finální podoba bude,“ dodal Daduč.

Prodejem se vyřeší patová situace, která kolem jámy panuje už od roku 2010. Tehdy vznikly pouze betonové základy, a to v rámci statického zajištění po archeologickém průzkumu.

Zastupitelé umožnili dostavbu

Vystavěné zábrany ale zasahují částečně na pozemky města a stavba proto nemohla pokračovat. A právě tyto parcely se nyní rozhodli zastupitelé investorovi odprodat a umožnit tak dostavbu.

„Jde hlavně o to konečně dořešit situaci kolem té díry, aby tam nestrašila další desítky let. To by nebylo fér vůči ústeckým obyvatelům. Město vynaložilo mnoho úsilí, aby dojednalo s investorem kompromis ohledně odkupu,“ uvedl radní Lukáš Konečný.

Problémem však nebyl jen nevyhovující prostor, ale i návrhy budoucí stavby. Na vizualizaci, kterou investor v minulosti magistrátu předložil, byl plánován dům se třemi podlažími, zakončený jakýmsi arkýřem v podobě přídě lodi.

„Loď“ a několik výklenků navíc zasahovaly do prostor ve vlastnictví Ústí. Kvůli tomu – a protože stavba byla navrhnuta v rozporu s územním plánem – rada města návrh v roce 2015 zamítla a firmě Udes vrátila k přepracování.

Vadil i fakt, že dokumentace nebyla zpracována autorizovaným architektem a nebyl znám ani účel stavby. A to trvá vlastně až doteď. Investor sice nechal předělat návrh a odstranil vyčnívající výklenky a „lodní trup“, ovšem konečný účel neupřesnil.

„Nevíme přesně, k čemu bude budova sloužit, ale bavili jsme se o tom, že to má být klasická administrativní budova s obchody v přízemí,“ poznamenal náměstek primátorky Pavel Dufek.

Odprodej je špatný krok, míní opozice

Podle návrhu, který investor radě předložil, zmizely všechny přesahy, které na fasádě byly. „Rada i městský architekt měli k návrhu pár výhrad, které se teď zapracují, a poté investor předloží navrženou podobu znova,“ upřesnil Dufek.

Vyjádření Radka Neymona, předsedy představenstva Udes, se MF DNES nepodařilo získat, protože je v zahraničí.

„Celému tomu rozumím tak, že investor požádal, aby mu město odprodalo kus plochy, protože chce stavět. Neřekl ale, co chce postavit. Říká se tomu multifunkční budova. To je název, který říká vše a vlastně nic,“ podotkl Daduč.

Podle opozice je odprodej krok špatným směrem, protože právě zbývající kus, který firmě nepatřil, byl jedinou možností, jak investora donutit s městem konzultovat finální podobu centra.

„Zkušenosti nejsou moc dobré, během let se objevovaly návrhy, které byly až hrůzostrašné. Takhle se město vzdalo poslední možnosti, jak výsledek ovlivnit,“ poukazuje architekt a zastupitel Jan Hrouda.