Jan Mládek (ČSSD)

Jan Mládek (ČSSD) | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Ve vládě má největší šanci prolomení limitů na Bílině, Jiřetín by zůstal

  • 12
V otázce prolomení těžebních limitů má ve vládě největší podporu varianta pokračování těžby pouze na velkolomu Bílina. Lom ČSA, který ohrožuje Horní Jiřetín a Černice, by tak těžil jen k hranicím vytyčeným v roce 1991 Pithartovou vládou. Vyplývá to z vyjádření ministra průmyslu Jana Mládka.

„Od hnutí ANO mám předběžnou zprávu, že preferují variantu číslo dvě. Podobný názor má KDU-ČSL. Není to ale oficiální stanovisko a bylo by dobré, aby se koaliční partneři vyjádřili na velké tripartitě,“ řekl Mládek.

Varianta dvě znamená pokračování těžby Severočeských dolů vlastněných společností ČEZ. Umožnila by těžbu i po roce 2030, zhruba do roku 2055. Podle Mládka je výhodou, že v území, kterého by se těžba dotkla, není jediný dům, jen pozemky vlastněné už nyní doly.

„Nevýhodou pak je, že se tím neřeší problém zaměstnanosti na druhem dole ČSA, který by musel ukončit těžbu v roce 2023, poznamenal Mládek.

Sám proto chce vládě s touto variantou předložit i variantu číslo tři, která počítá s částečným pokračování těžby na dole ČSA vlastněném společností Severní energetická a zbouráním jižního cípu Horního Jiřetína (o této variantě zde).

Zachování limitů má malou šanci, těžaři trvají na bourání

Varianta, která by znamenala úplné zachování těžebních limitů, tak má jen malé šance, že projde. „Předpokládám, že nebude mít moc zastánců,“ řekl Mládek.

Těžaři naopak vyvíjí silný tlak, aby vláda schválila čtvrtou variantu. Ta znamená úplné prolomení limitů a zbourání Horního Jiřetína a Černic. „Odbory a zaměstnavatelé jsou silně za variantu čtyři,“ zmínil Mládek.

Severní energetická už dala volno svým zaměstnancům, aby mohli jet ve čtvrtek 29. ledna demonstrovat do Prahy.

„Ukončení těžby na lomu ČSA, které ministr Mládek prosazuje, znamená zánik nebo útlum společnosti s okamžitými dopady na zaměstnanost. Je to konec dodávek levného, ekologického a na dovozu nezávislého tepla pro čtyři miliony obyvatel ČR, pro školy, nemocnice a průmyslové podniky,“ tvrdí mluvčí skupiny Severní energetická Gabriela Sáričková Benešová.

Pokud vláda limity prolomí, spustí několikaletý proces, který k pokračování těžby povede. „Nejbližší termín pro povolení hornické činnosti je rok 2020,“ řekl Mládek. Zároveň dodal, že těžaři při tomto procesu také mohou dospět k závěru, že se jim těžba ekonomicky nevyplatí a těžit nebudou.