Mírové náměstí

Mírové náměstí | foto: Miroslava Zirhutová, Ústecké prolínání času

Její fotky mísí poválečné Ústí se současným. Fascinují mě osudy, říká

  • 8
Miroslavě Zirhutové je sedmadvacet let a její největší vášní je historie. Díky zájmu o osudy lidí po 2. světové válce vytvořila projekt Ústecké prolínání času. Skládá při něm dohromady snímky s tematikou druhé světové války s dneška.

„O toto téma se zajímám odmalička. Fascinují mě osudy lidí po roce 1945, stýkám se s pamětníky a zaznamenávám si jejich životní cestu. Dá se říct, že se v osudech i sama hledám,“ líčí Ústečanka, která jinak pracuje v oční optice a současně se chystá na studium interkulturní germanistiky na ústecké univerzitě.

Jak vás projekt Ústecké prolínání času napadl?
Ústí má velice obsáhlou historii, kterou je třeba lidem ukázat. Coby administrátorka na facebookové stránce 2. světová válka jsem se setkala se zahraničním projektem Ghosts of History, který vychází z toho, že historickou fotografii s tematikou 2. světové války umístí do současné fotografie. Výsledkem je nádherný obraz, který mi kolikrát bere dech. Řekla jsem si, že by takové provedení mohlo vypadat skvěle i v Ústí. A povedlo se, žádné jiné město v Česku takový projekt nemá.

Kolik fotografií jste již takto upravila a kolik jich ještě máte v plánu udělat?
Zatím jsem udělala okolo 30 fotografií, zbytek záleží na mé náladě a chuti. Když vymýšlím další díl, dostanu se alespoň na chvilku mimo realitu a úžasně se při tom odreaguji. V praxi to vypadá tak, že vidím krásnou historickou fotku, řeknu si, že bude vypadat krásně v prolínání a jdu na to.

Kde berete historické fotografie a kde ty současné?
Mám celkem rozsáhlý archiv, který vznikal asi deset let. Některé historické fotografie pochází ze soukromých sbírek, některé si stahuji na internetu. Současné fotografie pochází především z internetu.

Co jste udělala jako první a co vám přijde nejzajímavější?
První prolínání bylo z roku 1945 a 2014 a jednalo se o spojenecké nálety na Ústí ze 17. dubna 1945. Fotografie byla situovaná do dnešní Revoluční ulice. Nejzajímavější pro mě byla fotografie z Mírového náměstí, je na ní skvěle vidět rozdíl dnešní doby a 20. století.

Je příprava fotek technicky složitá?
Technicky to složité moc není. Používám programy pro úpravu fotografií. Někdy mi pomáhá kamarád, grafik Jiří Macháček, pokud se jedná o těžší prolínání. V základě vezmu historickou fotografii, kterou překryji tou ze současné doby. Poté případně upravím perspektivu, aby fotografie dobře seděly. Pak už jen odmazávám z jedné fotografie části, kde chci, aby byla vidět část historická.

Zajímáte se i o historii města, jaké období vás nejvíce zaujalo a proč?
Přitahuje mě 20. století jako celek. Zajímám se o válečnou historii a následný vývoj po roce 1945. Ústí tato má kritéria bohatě splňuje ve všech směrech. Jak otázkou česko-německých vztahů, tak i následným poválečným odsunem obyvatelstva.

Jste také administrátorkou dalších facebookový stránek, jakých například?
Kromě 2. světové války spravuji i stránku Ústí nad Labem a Východní fronta, která se zabývá situací během 2. světové války v Sovětském svazu. Na Ústí nad Labem přidávám historické fotografie města, občas nějakou zajímavost a prolínání času.