Bývalí mostečtí zastupitelé před soudem.

Bývalí mostečtí zastupitelé před soudem. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Soud se zastupiteli Mostu obžalovanými z prodeje akcií nebere konce

  • 0
Už potřetí osvobodil krajský soud skupinu bývalých mosteckých politiků obžalovaných z poškozování města při nevýhodném prodeji akcií teplárny United Energy. Proces se táhne už 8 let, ale stále nekončí. Žalobkyně dále trvá na jejich vině a znovu se odvolala.

„Na základě důkazů soud rozhodl, že skutek není trestným činem,“ sdělila mluvčí ústeckého soudu Romana Hálová (o vývoji případu jsme psali zde).

Soudce Ondřej Peřich pak vysvětloval, že zastupitelé naopak dělali vše pro to, aby město nepřišlo o peníze, a jiný postup než ten, kvůli kterému byli nakonec zažalovaní, jim ani nezbýval. Názor žalobkyně však nezvrátil.

13 obžalovaných

Vladimír Bártl, primátor (ODS), Pavel Weiss, nám. primátora (SNK), Eva Šmejkalová, náměstkyně primátora (ČSSD), Štefan Maronyák, radní (ČSSD), Jiří Krbec, radní (ČSSD), Vladimír Šenkýř, radní (ČSSD), Milan Konečný, radní (Nezávislé sdružení sportovců NSS), Václav Janout, radní (ODS), František Kačer, radní (SNK), Oldřich Klimecký, radní (ODS), Luděk Traxmandl, zastupitel (NSS), Luboš Pitín, zastupitel (Strana pro otevřenou společnost), Jiří Novák, zastupitel (KSČM)

V kauze jde o prodej 103 699 akcií teplárny United Energy. Bylo to v roce 2005 a radnice tehdy spěchala, neboť hrozilo, že kdyby akcie neprodala, v případném takzvaném povinném odkupu by je musela prodat za mnohem méně peněz.

Přišlo šest nabídek

Radnice dostala šest nabídek, nejvyšší činila 215,7 milionu korun, jenže zájemce uváděl, že si nechá případné dividendy. Druhá nabídka zněla 172 milionů korun s tím, že dividendy dostane město.

Pracovní komise, rada i zastupitelstvo zvažovaly, která nabídka je výhodnější.

„Lepší vrabec v hrsti,“ řekl radní Oldřich Klimecký, někdejší generální ředitel Mostecké uhelné společnosti. Ostatní souhlasili a v dubnu 2015 zastupitelstvo schválilo první možnost.

„V zastupitelstvu převládl názor, že tato nabídka znamená větší jistotu a minimalizuje riziko, s ohledem na to, že za 15 let byla dividenda vyplacená jen jednou, a to okolo milionu korun,“ řekl tehdejší náměstek primátora Pavel Weiss.

Nečekané vyplacení dividend

Politici dokonce zjišťovali, jaká by mohla být potenciální výše dividend, a dospěli k závěru, že hodnota by podle jejich odhadu stejně nepřekročila rozdíl mezi první a druhou nabídkou.

Jenže vše bylo nakonec jinak a právě toto se stalo. Dividendy nečekaně vyplaceny byly, a to v takové výši, že kdyby zastupitelé kývli na variantu číslo 2, překročil by zisk i s dividendami vítěznou nabídku o 22 milionů.

A přesně o tuto částku politici podle státního zastupitelství poškodili město, čímž se dopustili porušování povinností při správě cizího majetku.

Mezi obžalovanými je deset z jedenácti tehdejších radních včetně primátora a tři zastupitelé. Hájili se tím, že ani při vší snaze nemohli dopředu vědět, že dividendy budou vyplacené. Soud jim dal za pravdu.

Stejné rozhodnutí padlo už i v listopadu 2013 a předtím i v roce 2008. Žalobkyně se však pokaždé odvolala.