Požár fary v Brtníkách

Požár fary v Brtníkách | foto: Michal Šafus, Požáry.cz

Šluknovský výběžek má nový problém, přibývá požárů starých budov

  • 5
Obce ve Šluknovském výběžku si stěžují na nárůst kriminality a požárů. Příčinu vidí v tom, že zatímco například ve Varnsdorfu je díky policii klid, do okolních obcí se stahují problémoví lidé, kteří sem před policií prchli. Kdo přesně domy zapaluje, ale zatím není jasné.

Loni vzplála chata, podstávkový dům a rekreační objekt, teď v noci na čtvrtek fara v Brtníkách (o požáru čtěte zde). A zastupitelům Starých Křečan u Rumburku, kam Brtníky spadají, došla trpělivost. Chtějí, aby škody zaplatil stát. Proč?

"Jsme přesvědčeni, že série požárů v Brtníkách souvisí s kritickou sociální situací umocněnou organizovaným sestěhováváním problémových a nepřizpůsobivých obyvatel do regionu," píše se v prohlášení zastupitelů, kteří se mimořádně sešli po čtvrtečním požáru fary. Sice byla už roky opuštěná, ale římskokatolická farnost v Rumburku právě chystala její rekonstrukci.

Podle křečanského starosty Františka Moravce se v objektu scházeli nepřizpůsobiví lidé. Co se přesně stalo, musí vyšetřit policie. Podle vyšetřovatele nicméně před požárem někdo v objektu manipuloval s otevřeným ohněm.

Požáry na Šluknovsku

Od loňských sociálních nepokojů na Šluknovsku hořelo už několik domů, podle zastupitelů Starých Křečan je za to odpovědný stát a jeho sociální politika podporující vznik ghett.

Kdo požáry zakládá, musí vyšetřit policie; příčin může být více, od nedbalosti sociálně slabých, kteří se v prázdných domech scházejí, až po bezdomovce. Zapalovat domy mohou i zoufalí lidé, kteří se bojí dalších ghett.

Situaci na "divokém severu" ale mohou zneužívat i sami majitelé budov, kterým jde jen o peníze z pojistného podvodu

Nápadně často nehoří jen v Brtníkách, od loňského podzimu během dvou měsíců čtyřikrát hořelo i v Rumburku a dva domy vzplály také v Jiříkově.

Od loňských sociálních nepokojů na Šluknovsku se díky přítomnosti speciální pořádkové jednotky bezpečnostní situace ve větších městech uklidnila. Jenže hlavně proto, že problémoví lidé odešli do menších obcí v okolí - a tam kriminalita roste.

"Vinou státu jsou tu majetky obyvatel ohrožovány a znehodnocovány. Žádáme proto orgány státní moci, aby situaci neprodleně napravily," řekl starosta Moravec.

Vyhání starousedlíci přistěhovalce?

V Rumburku sice nevzplály celé budovy, ale požáry přesto domy zničily tak, že jsou teď neobyvatelné. Vždy požár někdo založil. Pokaždé šlo o objekty, kde se scházeli nepřizpůsobiví či bezdomovci a vše začalo po loňských nepokojích.

Moravec už loni zmínil, že domy možná mohou podpalovat ne bezdomovci, ale spíš místní, aby se do nich nestěhovali nedůvěryhodní lidé odjinud. "Nikdy se tolik požárů nestávalo a nezdá se mi, že by to byla náhoda. Na mě to působí, že jde o snahu vytlačit tyto lidi. Podle někoho je asi lepší, ať dům vyhoří, než aby tam pobývali problémoví lidé," naznačil i rumburský starosta Darek Šváb s tím, že skutečnou příčinu ale musí zjistit policie.

Na Šluknovsku jsou opuštěných domů a areálů bývalých továren desítky až stovky a strach ze vzniku ghett je tak mezi místními obrovský. Když se loni v říjnu prodával zchátralý dům v chalupářské osadě Severní u Lobendavy, místní se raději složili a bývalou chatu koupili a na své náklady zbourali, jen aby se nedostala do rukou spekulantů, kteří by sem někoho nastěhovali.

Napjatou situaci na "divokém severu" mohou ale využívat i samotní spekulanti, kteří se na zoufalé situaci regionu snaží přiživit. To může být případ požárů Rudého domu a Besedy v Jiříkově. "Vypadá to na pojišťovací podvod. Nový majitel dům opravil, pojistil na desetinásobek a ten zanedlouho vyhořel. Dokázat to však musí policie," přiblížil jiříkovský starosta Michal Maják. Stejný motiv prošetřuje policie i v případě dvou požárů v Brtníkách.

Staré domy jsou rájem pro výrobce drog

Opuštěné domy jsou i rájem pro dealery drog a jejich varny, které se teď také přestěhovaly do menších obcí (více čtěte zde). "Máme podezření, že jenom u nás jsou tři. Bohužel na celý děčínský okres jsou pouze dva policisté řešící drogovou problematiku, což je hodně málo. Je to časovaná bomba," posteskl si Moravec.

Podle něj policie dělá, co může, jenže by potřebovala změnit trestní zákon. Když varnu a dealery odhalí, u soudu to zastrašovaní obžalovaní odvolají. "A roční práce policie je pryč. Důkazy by měly platit a kdo odvolá, měl by uhradit náklady policie na vyšetřování," míní Moravec.