Varnsdorf se rozhodl řešit situaci v ghettu. Začal hubením štěnic

  • 44
Radnice ve Varnsdorfu začala řešit situaci v tamním ghettu v Kovářské ulici. Byty na nechvalně proslulém sídlišti chce dostat do lepšího stavu a vykoupit je. Ve středu museli všichni jejich obyvatelé ven, protože uvnitř specialisté hubili štěnice.

„Tohle je zbytečné, to by museli vše vybourat. V noci spíme a máme rozsvíceno, aby štěnice tolik neštípaly. Ale co myši a švábi na chodbách,“ ptal se před středeční likvidací hmyzu jeden z obyvatelů Kovářské Patrik Danko.

S manželkou a třemi dětmi zamířil do vyhřátého stanu, které pro sociálně slabé připravila varnsdorfská radnice. Pro 600 lidí ze tří zdejších panelových domů platil jasný příkaz: Opusťte byty, až po dezinsekci se můžete vrátit.

Likvidaci štěnic nařídila krajská hygienická stanice. Pokud by neproběhla v tomto rozsahu, nebyla by účinná. Za měsíc se ale musí zopakovat.

„Postřik zabije živé štěnice, po měsíci se ale vylíhnou dnešní vajíčka,“ vysvětlil krajský hygienik Josef Trmal a dodal, že podobně velkou dezinsekci v kraji nepamatuje.

Přemnožený hmyz

Štěnice přežívají v nábytku, pod podlahami či tapetami. Následky pokousání mohou způsobit vyrážky, záněty kůže i chudokrevnost. Ve varnsdorfském ghettu se štěnice přemnožily.

Když se zavřely za specialisty z dezinsekční firmy vchodové dveře paneláku číslo 62, do domu už nikdo nesměl. Vchod kvůli krádežím hlídalo několik strážníků, protože některé dveře bytů nešly ani zamknout.

„Doufám, že se nic neztratí, jinak si to vyřídíme,“ řekla strážníkům Soňa Pšenčíková.

„A za jak dlouho budeme smět zpátky? Už venku mrzneme hodinu, to by bílým neudělali,“ zlobily se další Romky postávající u vchodu do domu, zatímco uvnitř jejich byty pokrýval aerosol proti celému spektru hmyzu.

Město chce mít domy pod kontrolou

„Se štěnicemi je ale od zákazu používání DDT problém. Není nic, co by je úspěšně zlikvidovalo. Jsou lokality, kde se postřik musí opakovat i třicetkrát,“ vysvětlil Martin Hujo z desinsekční firmy.

„Tady je vše díky městu perfektně připravené a byty bez lidí. Mohou stačit i dva postřiky,“ odhadl Hujo.

Situaci v Kovářské se město rozhodlo řešit. Kdysi byty privatizovalo a stát sociálně slabým doplácí na nájmy vysoké částky (o problematice sídliště jsme psali zde).

„Schválili jsme nyní vykoupení jedné garsonky a jednoho bytu 1+1 za 30 tisíc a 65 tisíc korun. A chceme v tom pokračovat, abychom měli nad byty a jejich obsazením větší kontrolu,“ řekl starosta města Stanislav Horáček.

„Do dvou let se to snad podaří,“ doplnil místostarosta Josef Hambálek.

Byznys s byty

Majoritními vlastníky zdejších bytů jsou Pavel Němec a Jan Pražák. Prvnímu z nich patří 70 bytů, druhému 54 bytů. „Spolupracují velmi omezeně, nemají důvod byty teď prodávat, je to pro ně velký byznys,“ říká Horáček.

„Není to pravda. Jediná schůzka na radnici byla minulý rok, kde žádné vážné návrhy nepadly,“ oponuje Pražák.

„Je to malé město, vídáme se často. Žádná konkrétní nabídka s cenami ještě ale nepadla. Určitě nepřistoupíme na sumy, které si určí. Základ bude tržní odhad. To je tady právě od 30 tisíc do 65 tisíc,“ sdělil Hambálek.

„Ano? Já jsem od vás byt koupila před měsícem. Ale za 210 tisíc korun,“ rozčílila se ale obyvatelka Pšenčíková.

„Přesně tak. Jsou tu i udržované byty po rekonstrukci za 200 tisíc až 250 tisíc. Vybydlené holobyty za 30 tisíc korun. O ceně každého bytu budeme s majiteli jednat,“ vysvětlil Hambálek.