Architekt Martin Rajniš s návrhem schodišťové věže na kostele Nanebevzetí Panny...

Architekt Martin Rajniš s návrhem schodišťové věže na kostele Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Do šikmé věže kostela se bude chodit pojaponsku, dřevěnými schody zvenku

  • 1
Architekt Martin Rajniš si přivezl až z Kjóta inspiraci k moderní dřevěné přístavbě, která má zpřístupnit šikmou věž ústeckého kostela Nanebevzetí Panny Marie. O původní schodiště kostel přišel při bombardování v dubnu 1945.

„Okoukal jsem to v Japonsku, kde je podobných starých staveb mnoho,“ uvedl Rajniš, který na projektu pracoval s dalšími kolegy z jeho kanceláře Huť architektury (o záměru výstavby nového schodiště jsme psali zde).

Celý projekt zpřístupnění věže gotické památky se tak dostal do další fáze. Má skončit počátkem příštího roku vydáním stavebního povolení Ústecké komunitní nadaci, která se stala investorem a koordinátorem celé akce.

Věž kostela je unikátní v tom, že se ve svých 60 metrech výšky odklání od vertikály o více než dva metry. Od konce 2. světové války je ale přístupná jen krkolomnou cestou přes podkroví chrámové lodě.

To by se mělo změnit právě přístavbou bočního schodiště, které zmizelo po zásahu spojeneckými pumami. Rajniš vymyslel 12 metrů vysokou hranolovitou schodišťovou věž, jejíž plášť tvoří dřevěné lamely.

V přístavbě budou dvě schodiště

„Je to dřevěná, jednoduchá, lehká stavba, která si nehraje na gotiku ani pseudogotiku. Budeme u kostela noví a chováme se k němu s pokorou a uctivě,“ uvedl profesor architektury, který je známý svými dřevěnými stavbami.

Zajímavostí celé přístavby je, že v ní budou dvě schodišťové spirály. Jednou cestou se bude chodit nahoru, druhou dolů.

„Stejný postup chceme použít i u vnitřku stávající věže kostela, kam naše přístavba vyústí,“ upřesnil Rajniš.

Pohodlně by se tak mělo dát vyjít až do bývalého bytu zvoníka, kde je v plánu výstava o historii kostela a města. Tam by se také měly otevřít průzory do osvětlené špičky věže.

Právě v tomto bodě se prý zatím architekt nemůže shodnout s památkáři a hasiči, kteří jeho návrh zkoumají. „Památkáři nechtějí na vnitřní schodiště sahat, to by ale znamenalo, že by věž nebyla pohodlně přístupná,“ řekl Rajniš.

Projekt může stát až čtyři miliony

Kostel je v majetku církve a ta by si přála, aby konečné datum zpřístupnění věže vyšlo na rok 2018.

„Právě toho roku oslavíme 700. výročí založení ústecké farnosti,“ uvedl arciděkan Miroslav Šimáček, kterému se návrh přístavby líbí. „Důležité je, že nenaruší vnitřní klid v kostele,“ dodal Šimáček.

Komunitní nadace počítá s cenou projektu tři až čtyři miliony korun. Jen vnější přístavba lehce přesáhne dva miliony. Už investovala 230 tisíc na geodetické zaměření věže 3D scannerem, na jehož základě vznikl architektonický návrh.

„Peníze sháníme i od dárců, a to tak, že jim nabízíme k ‚adopci‘ schody do věže. Jeden za 25 tisíc korun,“ přibližuje ředitel nadace Tomáš Krejčí.

Do věže povede 305 schodů. „Bude jich víc díky dvojitému schodišti, což je nakonec výhodné i pro nadaci, která tak může nabízet více schodů k adopci,“ zavtipkoval Martin Rajniš.

Archivní video z vnitřku šikmé věže ústeckého kostela: